Większość Rosjan sądzi, że zachodnie sankcje pomogą gospodarce

ISBnews
opublikowano: 16-10-2014, 14:07

Ponad połowa Rosjan wierzy, że ich gospodarka odniesie korzyści z sankcji, nałożonych na nią przez Zachód w związku z kryzysem na Ukrainie, i z kontrposunięć przyjętych przez władze w Moskwie - wynika z sondażu opublikowanego w czwartek.

Zachód nałożył sankcje wymierzone w rosyjski sektor finansowy i naftowy z powodu zaanektowania przez Rosję Krymu i jej wsparcia dla separatystów na wschodniej Ukrainie. Moskwa odpowiedziała na sankcje zakazem importu wielu produktów spożywczych.

59 proc. Rosjan jest przekonanych, że sankcje przysłużą się rosyjskiej gospodarce - wynika z sondażu niezależnej pracowni badania opinii publicznej, Centrum Analitycznego Jurija Lewady. Jedna osoba na cztery twierdzi jednak, że sankcje mogą być poważnym problemem dla niej i dla jej rodziny.

Badanie przeprowadzono wśród 1630 osób w 46 regionach Federacji Rosyjskiej w dniach 26-29 września.

Prezydent Rosji Władimir Putin, jak pisze Reuters, kpił z zachodnich sankcji i twierdził, że embargo na import zachodniej żywności pobudzi rodzimą produkcję i pomoże Rosji być bardziej samodzielną.

Wysokie notowania Putina wzrosły jeszcze bardziej w tym roku w związku z wydarzeniami na Ukrainie. Wielu Rosjan polega jedynie na doniesieniach mediów kontrolowanych przez państwo; są one bardzo krytyczne wobec Kijowa i Zachodu i pomocne dla Putina - pisze Reuters.

A jednak sankcje już pogorszyły stan gospodarki rosyjskiej, a ekonomiści prognozują co najmniej jej stagnację, jeśli nie recesję. Wartość rubla spadła w tym tygodniu do rekordowo niskiego od lat poziomu, w pierwszej połowie roku 2014 odnotowano ucieczkę kapitału z Rosji na poziomie 75 mld dolarów.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane