Większość statuetek dla małych i średnich

Jacek Zalewski
19-01-2004, 00:00

Podczas sobotniej Wielkiej Gali Liderów Polskiego Biznesu ogłoszono wyniki trzynastej edycji konkursu, organizowanego przez Business Centre Club.

We współzawodnictwie o Złotą Statuetkę Lidera Polskiego Biznesu uczestniczą tylko te firmy członkowskie BCC, które dotychczas jej nie zdobyły. Dla utrzymujących się od lat na wysokim poziomie przewidziane są Diamenty, wzbogacające raz uzyskaną Złotą Statuetkę i wręczane w czerwcu, podczas Wielkiej Gali Letniej.

Przypadkowych nie ma

Szczegółowa ankieta, wypełniana przez kandydatów do prestiżowego tytułu Lidera Polskiego Biznesu, obejmuje zarówno dane ekonomiczne, jak i kryteria opisowe. Oceniany jest nie tylko roczny bilans firmy, ale także jej rozwój, utrzymywanie się w konkurencji rynkowej, stosunek do środowiska naturalnego, współpraca ze społecznością lokalną, działalność charytatywna etc. Przez tak gęste sito nie może przedostać się żadna rynkowa gwiazda jednego sezonu.

Nominacje za rok 2003 otrzymało od jury 36 firm — 18 z grupy dużych oraz 18 z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Tytułów przyznano 13, ale nie rozłożyły się one już tak równo — tylko 4 statuetki trafiły do przedsiębiorstw dużych, natomiast 9 zdobył sektor MSP (patrz ramka obok).

Hiszpański wzorzec

Prezes BCC Marek Goliszewski podziękował premierowi Leszkowi Millerowi za obniżenie do 19 proc. stawek CIT oraz PIT dla prowadzących działalność gospodarczą. Podkreślił, że polski biznes musi być solidarny, co już się zmaterializowało utworzeniem Rady Przedsiębiorczości, ale i społecznie odpowiedzialny, co jeszcze często zawodzi. Dialog społeczny w kraju jest konieczny, zaś jego uwieńczeniem powinno stać się zawarcie polskiego paktu pracodawców i pracowników, na wzór hiszpańskiego paktu społecznego z Toledo.

Akcenty hiszpańskie podczas gali w Teatrze Wielkim wiązały się z obecnością laureata Nagrody Specjalnej BCC, przyznawanej corocznie osobistości spoza środowiska przedsiębiorców. W roku 2003 uhonorowany nią został premier José María Aznar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Strona główna / Większość statuetek dla małych i średnich