Większość związków w Fiat Auto Poland porozumiała się z dyrekcją w sprawie płac

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-02-2005, 18:21

Większość central związkowych w Fiat Auto Poland (FAP) porozumiała się w piątek z dyrekcją koncernu w sprawie podwyżek płac. Dokumentu w tej sprawie nie podpisała jedynie "Solidarność", która uznała podwyżki za zbyt niskie.

Większość central związkowych w Fiat Auto Poland (FAP) porozumiała się w piątek z dyrekcją koncernu w sprawie podwyżek płac. Dokumentu w tej sprawie nie podpisała jedynie "Solidarność", która uznała podwyżki za zbyt niskie.

    Lider branżowego NSZZ "Metalowcy" Stanisław Młynarczyk powiedział, że każdy pracownik otrzyma średnio od 1 lutego 110 zł brutto podwyżki plus wyrównanie za styczeń. O 300 zł brutto wzrosła także premia efektywnościowa.

    Rzecznik Fiat Auto Poland Bogusław Cieślar podkreślił w rozmowie z PAP, że tegoroczne podwyżki w spółce są przeprowadzone znacznie wcześniej niż w poprzednich latach. "Są od 1 lutego z wyrównaniem za styczeń. W poprzednich latach było to przeważnie od początku marca" - powiedział.

    Cieślar dodał, że mówiąc o podwyżkach płac należy brać pod uwagę trudną sytuację na polskim rynku samochodowym.  Rzecznik spółki zaznaczył, że pracownicy Fiata Auto Poland osiągnęli bardzo dobre wyniki jeśli chodzi o jakość produkcji i wzrost wydajności pracy. "Te efekty są widoczne jeśli chodzi o jakość produkowanego samochodu (fiat panda -PAP), który jest liderem nie tylko w Polsce, ale i na świecie jeśli chodzi o segment A. Choć sytuacja w Fiacie Auto jest trudna, to jednak kierownictwo - doceniając wysiłek załogi- podjęło decyzję owzroście wynagrodzeń" - powiedział Cieślar.

    Na podwyżki w wynegocjowanej wysokości nie godzi się tylko jedna centrala - "Solidarność". Jej wiceszef Rajmund Pollak powiedział, że związek domaga się 240 zł brutto od 1 lutego plus wyrównanie za styczeń, a także 400-złotowej jednorazowej wypłaty jako rekompensaty za realny spadek siły nabywczej płacy w ubiegłym roku.

    "Podwyżki przyjęte przez większość związków nas nie satysfakcjonują. Oznaczają bowiem, że płaca najmniej zarabiających wzrośnie zaledwie o 69 zł brutto" - powiedział Pollak. Związkowiec dodał, że w najbliższy poniedziałek "Solidarność" będzie się zastanawiała nad ewentualnym wszczęciem sporu zbiorowego.    "Solidarność" przypomniała, że płaca pracowników fizycznych w spółce wynosi obecnie od 1,6 tys. zł do 2,1 tys. zł brutto. Nowoprzyjęty pracownik w polskich zakładach innego koncernu samochodowego otrzymuje na początek płacę brutto w wysokości około 2,4 tys. zł - twierdzą związkowcy.

  Rzecznik FAP Bogusław Cieślar wyraził przekonanie, że wkrótce także "Solidarność" podpisze porozumienie. "Być może potrzeba tu więcej czasu na skonsultowanie tego z członkami" -dodał.

    Fiat Auto Poland jest największym producentem samochodów w Polsce. Zatrudnia około 3,7 tysiąca osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane