Większość związków z Fiat Auto Poland porozumiała się w sprawie płac

(Marek Druś)
opublikowano: 25-02-2005, 15:01

Większość central związkowych w spółce Fiat Auto Poland (FAP) porozumiała się w piątek z dyrekcją koncernu w sprawie podwyżek płac. Dokumentu w tej sprawie nie podpisała jedynie Solidarność, która uznała podwyżki za zbyt niskie.

Większość central związkowych w spółce Fiat Auto Poland (FAP) porozumiała się w piątek z dyrekcją koncernu w sprawie podwyżek płac. Dokumentu w tej sprawie nie podpisała jedynie Solidarność, która uznała podwyżki za zbyt niskie.

Lider branżowego NSZZ "Metalowcy" Stanisław Młynarczyk powiedział, że każdy pracownik otrzyma średnio od 1 lutego 110 zł brutto podwyżki plus wyrównanie za styczeń. O 300 zł brutto wzrosła także premia.

Solidarność nie godzi się na podwyżki w tej wysokości. Wiceszef tej centrali w koncernie, Rajmund Pollak powiedział, że związek domaga się 240 zł brutto od 1 lutego plus wyrównanie za styczeń, a także 400-złotowej jednorazowej wypłaty jako rekompensaty za realny spadek siły nabywczej płacy w ubiegłym roku.

"Podwyżki przyjęte przez większość związków nas nie satysfakcjonują. Oznaczają bowiem, że płaca najmniej zarabiających wzrośnie zaledwie o 69 zł brutto" - powiedział Pollak.

Dodał, że w najbliższy poniedziałek, 28 lutego, Solidarność zastanowi się nad ewentualnym wszczęciem sporu zbiorowego.

Solidarność przypomniała, że płaca pracowników fizycznych w spółce wynosi obecnie od 1,6 tys. zł do 2,1 tys. zł brutto. "Nowo przyjęty pracownik w polskich zakładach innego koncernu samochodowego otrzymuje na początek płacę brutto w wysokości około 2,4 tys. zł" - twierdzą związkowcy.

Fiat Auto Poland jest największym producentem samochodów w Polsce. Zatrudnia około 3,7 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane