Większy od oczekiwanego deficyt C/A w XII potwierdza wzrost popytu wewnętrznego

opublikowano: 12-02-2007, 15:39

Dane o grudniowym bilansie płatniczym potwierdzają utrzymywanie się popytu wewnętrznego, który jednocześnie powoduje pogłębianie się deficytu handlowego, oceniają ekonomiści.

Dane o grudniowym bilansie płatniczym potwierdzają utrzymywanie się popytu wewnętrznego, który jednocześnie powoduje pogłębianie się deficytu handlowego, oceniają ekonomiści.

"Dane o bilansie płatniczym ukształtowały się znacznie poniżej oczekiwań. Wskazują one, że w gospodarce utrzymuje się silny popyt wewnętrzny, o czym świadczy wysoki poziom importu" - pisze Wojciech Matysiak, analityk banku BGŻ.

Jego zdaniem, zmniejszenie się eksportu może być wynikiem spadku poziomu zamówień z gospodarki niemieckiej.

"Jednak w dłuższej perspektywie prognozy sugerują utrzymanie się dobrej koniunktury w strefie euro, co powinno wspierać polski eksport" - ocenia analityk.

Jednocześnie podkreśla, że dodatkowym czynnikiem wspierającym eksport było nieznaczne osłabienie złotego wobec euro, a większemu pogłębieniu się deficytu na rachunku obrotów bieżących zapobiegły transfery unijne.

Z kolei ekonomiści Banku BPH podkreślają, że grudniowe dane o bilansie na rachunku obrotów bieżących potwierdzają silną dynamikę w handlu w całym 2006 roku.

"Deficyt C/A ukształtował się na umiarkowanym poziomie 2,1% PKB i okazał się nieco gorszy od oczekiwanego, głównie za sprawą głębszego deficytu handlowego" - napisali ekonomiści BPH w komentarzu do danych.

Narodowy Bank Polski (NBP) podał w poniedziałek, że na rachunku obrotów bieżących w grudniu odnotowano deficyt w wysokości 915 mln euro wobec 531 mln euro (po rewizji) deficytu w listopadzie i wobec 530 mln euro deficytu rok wcześniej. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane