Większych zmian nie będzie

Marek Rogalski
25-10-2006, 00:00

Wtorkowa sesja nie przyniosła większych zmian kursu złotego. Nic dziwnego — inwestorzy czekają z decyzjami do komunikatów Rady Polityki Pieniężnej i amerykańskich władz monetarnych (Fed) w środę. Notowania euro wahały się w przedziale 3,87-3,8850 zł, a dolara 3,0850-3,0980 zł. Środowe notowania złotego też nie powinny znacząco się zmienić. Wsparciem dla kursu euro pozostaje 3,87 zł, a oporem 3,90 zł.

Dane o bezrobociu i sprzedaży detalicznej z września pomogły naszej walucie tylko na krótko, choć były dosyć dobre. Stopa bezrobocia spadła we wrześniu do 15,2 proc., a dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła aż 14,50 proc. (rynek oczekiwał 11,9-12,1 proc.). To oznacza, że w III kwartale gospodarka rozwijała się także bardzo szybko. Bez większego echa przeszły z kolei dane o inflacji bazowej netto, która we wrześniu wyniosła 1,4 proc. (r/r), czyli tyle, ile w sierpniu, i zgodnie z rynkowymi prognozami.

Polscy inwestorzy nie zareagowali także na decyzję Węgierskiego Banku Centralnego, który podniósł stopy procentowe o 25 pkt baz, do 8,0 proc. Doprowadziła ona do umocnienia forinta, który odrobił znaczną część strat poniesionych po poniedziałkowych zamieszkach w Budapeszcie.

Kluczowe dla rynku informacje napłyną w środę. Choć nikt nie oczekuje zmian stóp procentowych w Polsce i Ameryce, to komunikaty towarzyszące decyzjom tych banków centralnych będą dość istotne. Szczególną uwagę inwestorzy będą zwracać na Fed, gdyż ich oczekiwania wobec przyszłej polityki Zarządu Rezerwy Federalnej są mocno spolaryzowane. Powoli przeważają jednak prognozy, że kolejnym ruchem będzie obniżka stóp, do której może dojść już w I kwartale 2007 r. To jednak nic pewnego. Nie brakuje bowiem głosów, że czeka nas jeszcze jedna podwyżka stóp. Wielu analityków uważa także, że amerykański bank centralny utrzyma stopy na tym samym poziomie przez dłuższy czas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Większych zmian nie będzie