Wiele wniosków w sądach, bankructw znacznie mniej

opublikowano: 15-11-2013, 00:00

Od początku roku do sądów wpłynęło 3390 wniosków o upadłość. 751 oddalono, ponieważ majątku nie starczyłoby na pokrycie kosztów postępowania.

Aż 3390 wniosków o upadłość wpłynęło w tym roku do sądów — informuje Coface na podstawie danych z Ministerstwa Sprawiedliwości. To o 5,5 proc. więcej niż rok temu. Przy tym spośród 3227 wniosków rozpatrzonych przez polskie sądy w ciągu trzech kwartałów br. o upadłości orzeczono w 695 przypadkach (551 upadłości ogłoszonych w celu likwidacji majątku i 144 z możliwością zawarcia układu), czyli o blisko10 proc. więcej niż w tym samym okresie 2012 r.

— Ponieważ bezwzględne liczby upadłości nie są w Polsce duże, analiza wniosków o upadłość pozwala nam spojrzeć na problem niewypłacalności znacznie szerzej — mówi Marcin Siwa, dyrektor ds. oceny ryzyka w Coface. Najwięcej spośród pozostałych 2532 wniosków zostało przez sąd oddalonych z różnych powodów.

Najczęstszym był fakt, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarczyłby na zaspokojenie kosztów postępowania sądowego — takich przypadków było aż 751. Jest to potwierdzenie faktycznego bankructwa kolejnej, poza postanowieniami o upadłości, grupy firm, którychsytuacja była tak zła, że nie pozwalała na przeprowadzenie oficjalnego postępowania upadłościowego. W 139 przypadkach opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekraczało trzech miesięcy, a ich suma nie przekraczała 10 proc. wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika.

Aż 787 wniosków sąd zwrócił, ponieważ złożone były w sposób, który nie odpowiada wymogom ustawy, a w przypadku 355 wniosków postępowanie zostało umorzone (składający sam wycofał wniosek o upadłość lub wszyscy wierzyciele żądali umorzenia sprawy albo majątek dłużnika po wyłączeniu wszystkich zabezpieczeń nie wystarczał na pokrycie roszczeń).

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu