Wielka Brytania: największa cywilna sprawa o oszustwo

opublikowano: 26-03-2019, 11:59

Hewlett-Packard (HP) oskarżył Mike’a Lyncha, twórcę spółki informatycznej Autonomy, o oszustwo. Żąda od niego oraz byłego dyrektora finansowego brytyjskiej firmy 5 mld USD.

HP przejął w 2011 roku Autonomy za 11,1 mld USD. Twierdzi, że wartość spółki była sztucznie zawyżona w wyniku „rozmyślnego oszustwa w dłuższym okresie czasu” dokonanego przez Lyncha i współpracującego z nim Sushovana Hussaina. HP przekonuje, że obaj zawyżali w raportach finansowych przychody Autonomy, dynamikę ich wzrostu, a także osiągane przez spółkę marże. Amerykanie twierdzą, że w około rok po przejęciu Autonomy musieli odpisać 8,8 mld USD wartości spółki z powodu wykrytych nieprawidłowości księgowych.

Lynch i Hussain odrzucają oskarżenie. Twórca Autonomy wystąpił z kontrpozwem, w którym domaga się od HP 125 mln USD odszkodowania z tytułu fałszywych oskarżeń o oszustwa księgowe. Przekonuje, że kiedy sprzedawał Autonomy Amerykanom była to innowacyjna spółka technologiczna mająca za sobą historię sukcesów. Lynch twierdzi, że to HP zniszczyło Autonomy.

Proces, który rozpoczął się w poniedziałek, potrwa co najmniej 9 miesięcy. 

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu