Wielka Brytania: Najwyższy deficyt obrotów od 1955 roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-12-2005, 21:15

Według brytyjskiego biura statystycznego, w trzecim kwartale 2005 r. ujemne saldo obrotów bilansu płatniczego w Wlk. Brytanii powiększyło się do 10,2 mld funtów z 1,4 mld funtów w II kwartale. Jest to historycznie największy deficyt od 1955 roku.

Według brytyjskiego biura statystycznego, w trzecim kwartale 2005 r. ujemne saldo obrotów bilansu płatniczego w Wlk. Brytanii powiększyło się do 10,2 mld funtów z 1,4 mld funtów w II kwartale. Jest to historycznie największy deficyt od 1955 roku.

    Jak wyjaśniają ekonomiści, trzy najważniejsze powody rekordowo wysokiego deficytu obrotów to: transfer zysków wypracowanych przez zagraniczne firmy, wyższy import paliw oraz wypłata odszkodowań z tytułu ubezpieczeń po spustoszeniach wywołanych przez huragany Katrina i Rita.

    Deficyt na rachunku obrotów towarowych za III kwartał wyniósł 17 mld funtów wobec 14,7 mld funtów w II kwartale. Eksport wzrósł w tym czasie o 800 mln funtów, zaś import o 3 mld funtów.

    Ekonomiści spodziewali się pogorszenia salda bilansu płatniczego z powodu roszczeń za zniszczenia wywołane na wybrzeżach południowych stanów USA, które musiało pokryć czołowe towarzystwo reasekuracyjne Lloyds of London. Lloyds ubezpiecza m.in. platformy wiertnicze i rafinerie.

    Roszczenia zmniejszyły tradycyjnie dużą nadwyżkę brytyjską z tytułu eksportu usług, o 2,1 mld funtów w porównaniu z II kwartałem br.

    Większym zaskoczeniem były dla analityków wysokie zyski zagranicznych inwestorów, które spieniężyli i przesłali za granicę do spółek macierzystych. Mocnym wsparciem dla tych zysków były rosnące ceny paliw.

    Analitycy przewidują, że bilans płatniczy Wlk. Brytanii poprawi się wyraźnie z początkiem 2006 roku, ponieważ ceny ropy naftowej ustabilizowały się na niższym poziomie, a wypłata odszkodowań dla koncernów naftowych poszkodowanych przez huragany ma charakter jednorazowy.

    ONS utrzymało swoją prognozę wzrostu brytyjskiego PKB w III kwartale na poziomie 0,4 proc. (w ujęciu kwartalnym), co jest najgorszym wynikiem w UE, z wyjątkiem Włoch. Za cały obecny rok obrachunkowy do końca marca 2006 roku, minister finansów Gordon Brown przewiduje wzrost PKB o 1,75 proc., co Wlk. Brytanię usytuuje na 19 miejscu w UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wielka Brytania: Najwyższy deficyt obrotów od 1955 roku