Wielka Brytania opóźnia publikację analiz dot. gospodarczych skutków brexitu

  • Paweł Makosz
opublikowano: 17-02-2021, 18:06

Wielka Brytania wstrzymuje się z publikacją dokumentów analizujących, jak umowy handlowe podpisane z UE po brexicie wpłynęły na gospodarkę kraju.

Departament Handlu Międzynarodowego Wielkiej Brytanii w połowie grudnia ub.r. był gotowy opublikować 20-stronicowy dokument zobowiązujący rząd do regularnego monitorowania i oceniania podpisanych przez Borisa Johnsona umów dotyczących wolnego handlu po brexicie.

Publikacja została opóźniona, ponieważ ministrowie z Wysp Brytyjskich nie chcieli, aby dokument wpłynął na negocjowane porozumienia z Unią Europejską.

Premier Wielkiej Brytanii i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w ostatnich dniach 2020 roku zakończyli rozmowy, zawierając umowę, na mocy której handel między blokami pozostanie bezcłowy, a Brytyjczycy staną się największym partnerem handlowym dla UE.

Brexit Wielka Brytania
Brexit Wielka Brytania
Adobe Stock

Po blisko dwóch miesiącach Wielka Brytania nadal nie opublikowała analiz ich gospodarczych skutków, mimo że podobne badania przeprowadzane dla innych ważnych porozumień ujrzały już światło dzienne.

– Ministrowie muszą wyjaśnić, dlaczego ten dokument został wycofany z publikacji - powiedział Bill Esterson, rzecznik handlu międzynarodowego głównej opozycyjnej Partii Pracy.

– Nic dziwnego, że rząd stara się uniknąć kontroli tego sektora, aczkolwiek ukrywanie prawdziwego wpływu umów handlowych nie pomaga brytyjskim eksporterom - dodał Esterson.

Wpływu brexitu na stan gospodarki to bardzo wrażliwy temat dla rządu Johnsona w związku z obietnicami składanymi w trakcie i po referendum z 2016 roku. Pierwsze tygodnie od wejścia w życie nowych regulacji handlowych charakteryzowały się zmniejszonymi wolumenami frachtu, wyższymi kosztami i opóźnieniami w dostawach.

W listopadzie ub.r. Biuro Odpowiedzialności Budżetowej opublikowało prognozę, z której wynika, że PKB Wielkiej Brytanii będzie na dłuższą metę niższy o 4 proc. niż w latach, gdy kraj był członkiem UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane