Wielka Brytania otwiera fundusz paliwa jądrowego, aby zmniejszyć zależność od Rosji

opublikowano: 02-01-2023, 09:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wielka Brytania poinformowała w poniedziałek, że jej fundusz o wartości 75 mln GBP (90,5 mln USD) mający na celu pomoc w zwiększeniu krajowej produkcji paliwa jądrowego dla elektrowni i zmniejszeniu zależności od rosyjskich dostaw uranu jest już otwarty – podaje agencja Reutersa.

fot. Jason Alden/Bloomberg

Fundusz, ogłoszony w lipcu, będzie przyznawał dotacje firmom zajmującym się konwersją uranu, kluczowym etapem w procesie tworzenia paliwa jądrowego z metalu. Będzie otwarta dla zgłoszeń od poniedziałku do 20 lutego.

Rosja posiada obecnie około 20 proc. światowych zdolności do przetwarzania uranu.

„Rekordowo wysokie światowe ceny gazu, spowodowane nielegalną inwazją Putina na Ukrainę, uwydatniły potrzebę większej ilości rodzimej energii odnawialnej, ale także energii jądrowej wytwarzanej w Wielkiej Brytanii – budowanie większej liczby elektrowni i rozwijanie krajowego potencjału paliwowego” – powiedział brytyjski minister energii i klimatu, Graham Stuart.

Rząd przekazał, że do 13 mln GBP z funduszu zostało już przyznanych zakładowi produkcji paliwa jądrowego w Springfields w północno-zachodniej Anglii.

Zaopatrzenie w energię stało się głównym celem, odkąd inwazja na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost kosztów. Planowane zwiększenie zdolności wytwarzania energii jądrowej zmniejszy zależność Wielkiej Brytanii od gazu ziemnego, który w 2021 r. napędzał około 45 proc. produkcji.

W listopadzie Wielka Brytania zapowiedziała, że stanie się 50-procentowym udziałowcem w projekcie nuklearnym Sizewell C, przekazując 700 mln GBP na finansowanie elektrowni, która jest planowana w południowo-wschodniej Anglii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane