Wielka Brytania podpisała umowę handlową z Singapurem

ARŻ, Reuters
opublikowano: 10-12-2020, 11:47

Umowa między brytyjską minister handlu Liz Truss a jej singapurskim odpowiednikiem została podpisana, gdy przywódcy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej próbowali przypieczętować nowe porozumienie handlowe, pisze Reuters.

Wielka Brytania jest jednym z największych partnerów handlowych Singapuru. Całkowity dwustronny handel między tymi dwoma krajami został wyceniony w 2019 roku na 13,5 mld USD. Stanowi to niewielki ułamek ok. 1 bln USD rocznego handlu z krajami UE.

Umowa z byłą kolonią brytyjską, która uzyskała niepodległość w 1965 roku w dużej mierze odzwierciedla istniejące porozumienie z Unią Europejską. Brytania do tej pory podpisała 56 umów handlowych. Do końca roku chce zwiększyć ich liczbę. Aktualnie negocjuje m.in. z Wietnamem.

W międzyczasie brytyjscy i unijni przywódcy negocjują porozumienie, które jest utrudnione przez ciągłe podziały, w tym w dziedzinie rybołówstwa i ochrony przed dumpingiem. Brak umowy oznaczałby chaos na rynkach finansowych i w łańcuchach dostaw. Zapytana o postępy w rozmowach Liz Truss odpowiedziała, że Wielka Brytania ciężko pracuje nad tym, aby uzyskać jak najlepsze warunki, jednak nie zawrze umowy za wszelką cenę i jest gotowa na każdą ewentualność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane