Wielka Brytania: Polscy kierowcy autobusów znajdą zatrudnienie w zachodniej Anglii

opublikowano: 11-03-2004, 14:08

PAP: Działająca w zachodniej Anglii i Walii firma autobusowa First Group, obsługująca autobusy Badgerline w dawnym rzymskim mieście Bath, prowadzi rozmowy kwalifikacyjne z polskimi kierowcami autobusów, których w liczbie 15 chce zatrudnić od 1 maja.

Według gazety "Western Daily Press", firmie nie udaje się znaleźć na miejscu kandydatów do obsługi tras autobusowych, z uwagi na wysokie ceny nieruchomości, które oznaczają, że pracowników sektora publicznego nie stać na kupno własnych mieszkań i skazani są na wynajem.

Innym powodem jest stosunkowo wysoki poziom zatrudnienia w Bath. W mieście liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi niespełna 500. Wreszcie płaca w wys. 6,60 funta za godzinę (257 funtów tygodniowo) nie jest atrakcyjna. Stawka minimum, którą pracodawca musi zapłacić za godzinę pracy, wynosi 4,55 funta.

Tymczasem przyzwoite stawki zaczynają się od poziomu 8-9 funta za godzinę.

Problemy te dawały o sobie znać od pewnego czasu. Firma usiłowała im zaradzić zatrudniając pracowników z innych rejonów Anglii, zapewniając im zakwaterowanie w hostelach. Obecnie jednak zdecydowała się importować kierowców z krajów nowo przyjętych do UE, w pierwszej kolejności z Polski.

Firma szuka dla Polaków możliwości taniego zakwaterowania u osób prywatnych, a jeśli jej się to nie uda, to Polacy zamieszkają w hostelu, co dla osób przebywających w kraju bez rodziny może być dobrym rozwiązaniem.

"First jest żywotnie zainteresowany zatrudnieniem ludzi na miejscu, gdy są dostępni, ale z oczywistych powodów nie wykluczamy zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników z innych krajów UE, którzy mają prawo pracy w Wielkiej Brytanii" – cytuje gazeta regionalną dyrektor firmy, Elaine Holt.

Inicjatywę firmy pochwalił miejscowy deputowany z ramienia partii liberalno-demokratycznej Don Foster podkreślając, że na poprawie transportu publicznego skorzystają pasażerowie.

Innego zdania jest Malcolm Green ze związku zawodowego TGWU (Transport and General Workers Union), który sądzi, że firma, jeśli chce przyciągnąć pracowników miejscowych, powinna poprawić im warunki zatrudnienia, w szczególności podnieść im płace i skrócić godziny pracy.

W przeszłości First Group zatrudniła 25 kierowców z RPA i Somalii do pracy w sąsiadującym z Bath Britstolu i uważa ten eksperyment za udany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wielka Brytania: Polscy kierowcy autobusów znajdą zatrudnienie w zachodniej Anglii