Wielka Brytania powinna zrzec się wysp Czagos

  • DI
opublikowano: 03-03-2019, 22:00

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) wydał opinię doradczą, przyznającą Mauritiusowi rację w sporze z Wielką Brytanią o archipelag Czagos na Oceanie Indyjskim.

Uznał, że Brytyjczycy naruszyli prawo w procesie dekolonizacji Mauritiusa w 1968 r. i że Wielka Brytania powinna „zakończyć administrowanie archipelagiem Czagos tak szybko, jak to możliwe”. Wyspami Czagos Brytyjczycy zarządzali z Mauritiusa, ale w 1965 r., na trzy lata przed przyznaniem mu niepodległości, odłączyli od niego pozostałe wyspy i ogłosili je Brytyjskim Terytorium Oceanu Indyjskiego. Rok później na 50 lat wydzierżawili Diego Garcia, największą wyspę archipelagu, Amerykanom którzy zbudowali tam wielką bazę wojenną dla bombowców i okrętów podwodnych. Aby zrobić miejsce dla bazy USA, Brytyjczycy wysiedlili z Diego Garcia na Mauritius i Seszele prawie 2 tys. wyspiarzy Część wysiedlonych przybyła do Wielkiej Brytanii i w brytyjskich sądach domaga się zwrotu wysp. Ponieważ z upływem terminu dzierżawy Diego Garcia ani Brytyjczycy, ani Amerykanie nie wypowiedzieli, została ona automatycznie przedłużona na 20 lat.

Zgromadzenie Ogólne ONZ zwróciło się w 2017 r. do MTS o opinię w sprawie legalności dekolonizacji Mauritiusa. Władze Mauritiusa argumentowały, że w procesie dekolonizacji zostały zmuszone do oddania archipelagu, by uzyskać niepodległość, a brytyjczycy złamali prawo międzynarodowe, które zabrania rozbioru krajów w przeddzień przyznania im niepodległości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane