Wielka Brytania: Tesla lobbuje za podwyżką opodatkowania aut z silnikami spalinowymi

opublikowano: 16-03-2021, 08:06

Tesla przekonuje w Wielkiej Brytanii, że dzięki zwiększeniu opodatkowania aut z silnikami spalinowymi będzie więcej pieniędzy na dopłaty do zakupu aut elektrycznych, pisze The Guardian.

Gazeta powołuje się na zgłoszenie spółki Elona Muska, które napłynęło do brytyjskiego rządu.

- Wspieranie nabywania pojazdów zeroemisyjnych za pomocą mechanizmów, dzięki którym nowe samochody napędzane paliwami kopalnymi płacą za spowodowane szkody, jest całkowicie rozsądne i logiczne – głosi pismo Tesli.

Spółka wyliczyła, że 3 tys. GBP dopłaty do zakupu nowego auta elektrycznego byłoby „neutralne dla wpływów państwa” przy obciążeniu kwotą ok. 49 GBP sprzedaży samochodów z silniami spalinowymi, bazując na danych z 2019 r. W przypadku osiągnięcia przez auta elektryczne 20 proc. rynku obciążenie dla aut spalinowych wzrosłoby do ok. 750 GBP.

Stanowisko amerykańskiej spółki odbiega od zajmowanego przez wielu jej rywali, którzy lobbują przeciwko zakazowi aut o napędzie spalinowym, w tym hybryd, od 2030 roku. W listopadzie ubiegłego roku rząd zgodził się na przedłużenie możliwości sprzedaży tych ostatnich do 2035 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Guardian

Polecane