Wielka Brytania ułatwi wchodzenie na giełdę w Londynie

opublikowano: 03-03-2021, 09:36

Minister finansów Rishi Sunak zapowiedział, że Wielka Brytania złagodzi warunki wchodzenia na giełdę w Londynie, aby przyciągnąć tam więcej spółek wzrostowych i „spółek w ciemno”, informuje Reuters.

Po brexicie na początku roku London Stock Exchange stanęła w obliczu większej konkurencji giełd amerykańskich oraz europejskich. Spodziewając się tego Sunak zlecił przegląd reguł notowania na giełdzie w Londynie. Wnioski są już znane. Brytyjski minister finansów chce szybkiej konsultacji rekomendacji i wprowadzenia zmian pozwalających giełdzie w Londynie utrzymać się w czołówce.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Jednym z proponowanych rozwiązań jest zgoda na dwa rodzaje akcji, co pozwoliłoby założycielom i dyrektorom spółek, dysponujących większą siła głosów, na większy wpływ w podejmowaniu pewnych decyzji. Zmiana ma dotyczyć także minimalnego „free float”. Wymagana ilość akcji w obrocie miałaby zostać zmniejszona z 25 proc. obecnie do 15 proc. Jest także rekomendacja liberalizacji zasad wprowadzania na giełdę „spółek w ciemno”, czyli stworzonych w celu przejęć, ale bez publicznego wskazania konkretnego celu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane