Wielka Brytania uniknęła recesji, w I kwartale wzrost o 0,3 proc.

PAP
25-04-2013, 13:15

Wielka Brytania uniknęła popadnięcia w trzecią od czasu kryzysu z 2008 roku recesję, gdyż - jak poinformował w czwartek Państwowy Urząd Statystyczny - w I kwartale br. wzrost gospodarczy wyniósł 0,3 proc w stosunku do kwartału poprzedniego.

Jest to wynik znacznie lepszy niż prognozowane wcześniej 0,1 proc. Brytyjski produkt krajowy brutto spadł w IV kwartale ub.r. o 0,3 proc. w porównaniu z III kwartałem. Gdyby trend ten się utrzymał, spowodowałby wystąpienie trzeciej już kolejnej recesji na przestrzeni mniej niż pięciu lat.

W skali rok do roku PKB w I kwartale br. zwiększył się o 0,6 proc., co oznacza jego najsilniejszy wzrost od końca 2011 roku.

Minister finansów George Osborne uznał w czwartek te dane za zachęcające, deklarując jednocześnie utrzymanie dotychczasowego kursu w rozwiązywaniu problemów budżetowych.

"Wszyscy wiemy, że nie ma łatwych odpowiedzi na nagromadzone przez wiele lat problemy i nie mogę obiecać, że droga naprzód zawsze będzie gładka, ale kontynuując rozwiązywanie stojących przed nami problemów Wielka Brytania dochodzi do siebie i budujemy gospodarkę zdolną sprostać wymogom przyszłości" - głosi wydane przez Osborne'a oświadczenie.

Wzrost PKB w I kwartale nastąpił głównie dzięki dobrym wynikom sektora usług oraz zwiększeniu wydobycia ropy i gazu na Morzu Północnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wielka Brytania uniknęła recesji, w I kwartale wzrost o 0,3 proc.