Wielka Brytania wypadnie z „10” największych partnerów handlowych Niemiec

opublikowano: 09-09-2021, 09:18

Najnowsze dane sygnalizują, że Wielka Brytania do końca tego roku przestanie być jednym z dziesięciu największych partnerów handlowych Niemiec, donosi BBC.

Wielka Brytania, która jest w grupie największych partnerów handlowych Niemiec od 1950 roku, notuje w ostatnim czasie spadek wymiany z największą europejską gospodarką. Niemcy wydały w pierwszym półroczu 13,8 mld GBP na import brytyjskich towarów. To prawie 11 proc. mniej niż rok wcześniej. To przede wszystkim skutki brexitu. Utrudnił on handel do tego stopnia, że niemieckie firmy zaczęły szukać innych partnerów niż brytyjscy.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Coraz więcej małych i średnich firm wstrzymuje handel z Wielką Brytanią z powodu problemów na granicy – powiedział Michael Schmidt, szef Brytyjskiej Izby Handlowej w Niemczech. – Po prostu nie stać ich na dodatkowe koszty pilnowania przepisów i stosowania się do tych wszystkich nowych wymagań celnych, jak certyfikaty zdrowia dla sera czy innych świeżych produktów – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, BBC

Polecane