Czytasz dzięki

Wielka rafa straciła już połowę koralowców

  • DI
opublikowano: 14-10-2020, 22:00

Od 1995 r. Wielka Rafa Koralowa straciła ponad połowę tworzących ją organizmów, a jej zdolność do regeneracji jest zagrożona — wynika z badania naukowców z Uniwersytetu Jamesa Cooka w Australii.

To efekt zmian klimatu. Rozciągająca się na 2,3 tys. km rafa — największa taka formacja na świecie — przeżyła w ciągu ostatniego ćwierćwiecza pięć masowych blaknięć spowodowanych wzrostem temperatury wody. — Myśleliśmy, że jest chroniona przez sam rozmiar, ale wyniki naszych badań dowodzą, że nawet największy na świecie i stosunkowo dobrze chroniony system rafowy jest coraz bardziej zagrożony i podupada — stwierdził prof. Terry Hughes, jeden z autorów badania.

Rekordowe temperatury doprowadziły do masowego blaknięcia dużych połaci północnej i zachodniej części rafy w latach 2016-17, a kolejna fala ciepła w marcu tego roku naruszyła jeszcze większą część w południowym regionie. Szkody są na tyle poważne, że zagrożona jest zdolność rafy do odbudowy i regeneracji ze względu na coraz mniejszą liczbę koralowców zdolnych do rozmnażania. Leżąca nieopodal północno-wschodniego wybrzeża Australii rafa gromadzi 400 typów koralowców, 1,5 tys. gatunków ryb i 4 tys. gatunków mięczaków. W 1981 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane