Wielka ulga po Ricie

Tadeusz Stasiuk
27-09-2005, 00:00

Spadek cen ropy na światowych rynkach i znacznie mniejsze niż oczekiwano skutki huraganu Rita wywołały w poniedziałek dobry humor inwestorów giełdowych. Efektem tego były silnie rosnące indeksy na trzech czołowych europejskich parkietach. Dobrego nastroju nie była nawet w stanie zepsuć deklaracja Europejskiego Banku Centralnego, iż jest on gotów podnieść stopy procentowe, jeśli wysokie ceny paliw zaczną grozić znaczącym wzrostem presji inflacyjnej.

Cena baryłki ropy spadła wczoraj rano poniżej 63 USD, co zachęciło graczy do zakupów. Rosły wyceny spółek chemicznych. Inwestorzy mają nadzieję, że zmniejszenie kosztów surowców pozwoli poprawić im wyniki finansowe. Stąd m.in. rosnąca wycena papierów drugiego pod względem wielkości niemieckiego przedstawiciela branży, koncernu Bayer.

Rita, w porównaniu z wcześniejszą Katriną, nie uderzy po kieszeniach reasekuratorów tak mocno, jak oczekiwano. To zachęciło graczy do zakupu akcji Swiss Re, Zurych Re czy Hanover Re. Popularnością cieszyły się też walory spółek technologicznych. Wśród nich szczególnie udany dzień miał Alcatel (rósł ponad 3 proc.) oraz Philips Royal (zyskiwał blisko 2 proc.).

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, sesja na amerykańskich giełdach rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W średniej Dow Jones pod kreską znalazły się papiery koncernu rafineryjnego Exxon Mobil, któremu zaszkodziła korekta na rynku paliwowym. Rosła za to wycena akcji Boeinga, największego obok europejskiego Airbusa producenta samolotów. Spółka z Seattle dogadała się ze strajkującymi od ponad 3 tygodni pracownikami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wielka ulga po Ricie