Wielki dług Gazpromu

PAP,ABT
03-02-2010, 00:00

Długi giganta mogą utrudnić uzyskanie finansowania inwestycji.

Długi giganta mogą utrudnić uzyskanie finansowania inwestycji.

Dziennik "Wiedomosti" poinformował, że zadłużenie Gazpromu, największego na świecie dostawcy gazu, wyniosło 1,762 bln rubli, czyli 58,38 mld USD. Gazeta powołuje się na raport finansowy z III kwartału ubiegłego roku. "Gazprom zawsze lubił żyć na kredyt" — kwitują rosyjscy dziennikarze

Dziennik podkreśla, że 2009 r. był dla koncernu trudny. Po trzech kwartałach ubiegłego roku — w porównaniu z takim samym okresem 2008 r. — przychody spadły o 7 proc., do 2,41 bln rubli (79,85 mld USD), a czysty zysk o 33 proc., do 470,87 mld rubli (czyli 15,6 mld USD).

— Zadłużenie Gazpromu jest potężne i może mieć wpływ na zahamowanie inwestycji koncernu, chociażby ze względu na kłopoty z uzyskaniem finansowania. Kryzys na rynku surowców energetycznych mija i w dłuższej perspektywie sytuacja finansowa Gazpromu wygląda korzystniej — komentuje Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

Jego zdaniem, większym problemem dla gazowego potentata jest spadający zysk operacyjny, który zmniejszył się aż dwukrotnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP,ABT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wielki dług Gazpromu