Wielki dług Gazpromu

PAP,ABT
03-02-2010, 11:00

Dziennik "Wiedomosti" poinformował, że zadłużenie Gazpromu, największego na świecie dostawcy gazu, wyniosło 1,762 bln rubli, czyli 58,38 mld USD

Długi giganta mogą utrudnić uzyskanie finansowania inwestycji.
. Gazeta powołuje się na raport finansowy z III kwartału ubiegłego roku. "Gazprom zawsze lubił żyć na kredyt" — kwitują rosyjscy dziennikarze

Dziennik podkreśla, że 2009 r. był dla koncernu trudny. Po trzech kwartałach ubiegłego roku — w porównaniu z takim samym okresem 2008 r. — przychody spadły o 7 proc., do 2,41 bln rubli (79,85 mld USD), a czysty zysk o 33 proc., do 470,87 mld rubli (czyli 15,6 mld USD).

— Zadłużenie Gazpromu jest potężne i może mieć wpływ na zahamowanie inwestycji koncernu, chociażby ze względu na kłopoty z uzyskaniem finansowania. Kryzys na rynku surowców energetycznych mija i w dłuższej perspektywie sytuacja finansowa Gazpromu wygląda korzystniej — komentuje Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

Jego zdaniem, większym problemem dla gazowego potentata jest spadający zysk operacyjny, który zmniejszył się aż dwukrotnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP,ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Wielki dług Gazpromu