Wielki niedobór siły roboczej na Węgrzech

PAP
25-10-2016, 11:59

Więcej niż połowa przedsiębiorstw na Węgrzech nie może zapełnić wakatów, ponieważ brakuje siły roboczej. Według międzynarodowej firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup niedobór siły roboczej na Węgrzech jest większy niż kiedykolwiek.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Z opublikowanego we wtorek dorocznego przeglądu ManpowerGroup wynika, że 57 proc. węgierskich przedsiębiorstw ma trudności ze zdobyciem pracowników. Jest to wzrost o 10 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim rokiem. Globalna średnia dla objętych przeglądem 42 krajów wynosi 40 proc.

Reuters podkreśla, że niedobór siły roboczej w krajach na wschodniej flance Unii Europejskiej jest rezultatem lat emigracji do Europy Zachodniej.

Firmy węgierskie "konkurują o pracowników nie tylko z lokalnymi rywalami, lecz także z pracodawcami w krajach zachodnioeuropejskich i sąsiednich" - wskazał przedstawiciel ManpowerGroup na Węgrzech Laszlo Dalanyi. Zwrócił uwagę na niskie płace, nieatrakcyjne dla dobrych fachowców.

Dalanyi wyraził opinię, że węgierskie firmy obawiają się, iż podniesienie płac osłabiłoby ich konkurencyjność. "Jednak niedobór siły roboczej osiągnął już taką skalę, że również szkodzi konkurencyjności" - powiedział.

Według ManpowerGroup na Węgrzech najbardziej brakuje cieśli, elektryków, hydraulików, kierowców, inżynierów, lekarzy, informatyków i księgowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wielki niedobór siły roboczej na Węgrzech