Wielki protest przeciwko planom prywatyzacyjnym francuskiego rządu

opublikowano: 27-05-2004, 19:12

PAP/Reuters: Pięćdziesiąt tysięcy pracowników energetyki i portów lotniczych przemaszerowało w czwartek ulicami Paryża, protestując przeciw planom prywatyzacyjnym rządu francuskiego.

"Prywatyzacji - nie" - głosiły transparenty. Protest dotyczył przede wszystkim planów przekształcenia przedsiębiorstw

energetycznych Electricite de France (EdF) i Gaz de France (GdF) w firmy prywatne oraz sprzedaży rządowych pakietów akcji w takich przedsiębiorstwach jak operator portów lotniczych Aeroports de Paris (ADP).

Strajk pracowników EdF spowodował niewielkie zakłócenia w dostawach energii elektrycznej w całej Francji, ale nie doszło do wyłączeń prądu na wielką skalę, czym groziły związki zawodowe.

Projekt ustawy o prywatyzacji EdF i GdF ma być przedmiotem debaty w parlamencie 15 czerwca. Minister finansów Nicolas Sarkozy zapewnia, że państwo zachowa kontrolne pakiety akcji w tych przedsiębiorstwach, ale związki zawodowe zarzucają rządowi atak na silną we Francji tradycję usług komunalnych.

az/ mc/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wielki protest przeciwko planom prywatyzacyjnym francuskiego rządu