Wielkie brawa i garść wątpliwości

Katarzyna Latek
08-04-2010, 18:40

Ustawa szerokopasmowa uchwalona! To dla rozwoju telekomunikacji wielka szansa. Biznes też bije brawo, ale "trochę" się boi. Dlaczego samorządowców?

Posłowie rzadko są aż tak zgodni. Jednogłośnie przyjęli w czwartek ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, zwaną też megaustawą lub ustawą szerokopasmową. Jej cele są szczytne: ma ułatwić inwestycje telekomunikacyjne tak, by wszyscy w Polsce mieli dostęp do internetu.

Najważniejsze założenia ustawy to m.in. likwidacja barier inwestycyjnych wynikających z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (co oznacza szybsze decyzje i zgody budowlane dla operatorów) oraz wprowadzenie samorządów w zupełnie nową rolę. Specustawa daje im możliwość działania jako operatorzy telekomunikacyjni. I właśnie to budzi niepokój biznesu.

Na niedociągnięcia „szerokopasmowej”  zwraca uwagę Wacław Knopkiewicz, radca prawny w kancelarii Grynhoff Woźny Maliński, która jest jednym z największych doradców prawnych sektora telekomunikacyjnego w Polsce.
- Jedną z istotniejszych kwestii, które budzą kontrowersje, są zasady działania jednostek samorządu terytorialnego w dziedzinie telekomunikacji. Przedsiębiorców niepokoi brak skutecznego mechanizmu zapobiegającego wykonywaniu tej działalności przez samorządy poniżej kosztów – mówi Wacław Knopkiewicz.
Może to oznaczać uprzywilejowaną pozycję samorządów, z którymi firmy nie będą mogły konkurować na równych zasadach.
- Rozpoczęcie działalności wymagać będzie wprawdzie zezwolenia prezesa UKE, jednak później organ regulacyjny nie zdoła skłonić jednostki samorządowej, by zaprzestała aktywności, która blokuje działalność przedsiębiorców na zasadach rynkowych – ostrzega Wacław Knopkiewicz.

Z kolei wątpliwości samorządów budzi konieczność uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych, by pozyskać pieniądze unijne na inwestycje. Ponadto ułatwienia w realizacji projektów telekomunikacyjnych nie są wystarczające. Ograniczają się do regionalnych sieci szerokopasmowych budowanych przez samorządy lub z ich udziałem.

Jesteś ciekaw opinii przedsiębiorców i biznesu na ten temat? Znajdziesz je w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Wielkie brawa i garść wątpliwości