Czytasz dzięki

Wielkie deszcze dawniej co 100 lat, teraz co 20

  • DI
opublikowano: 08-06-2020, 22:00

Przez ocieplający się klimat powietrze staje się coraz wilgotniejsze, co prowadzi do większych opadów deszczu i częstszego występowania gwałtownych i dużych opadów — głosi raport naukowców ministerstwa środowiska i zmian klimatu Kanady, opublikowany w prestiżowym czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Science”.

Naukowcy prowadzili badania m.in. na podstawie danych o największych opadach w Kanadzie i USA w latach 1961–2010. Ich intensywność rosła przez 50 lat. To, co dawniej było ekstremalnym wydarzeniem pogodowym raz na 100 lat, obecnie zdarza się raz na 20 lat, zaś ekstremalne wydarzenia zdarzające się co 20 lat teraz są rejestrowane co pięć lat. Wzrost średniej temperatury o 20 Celsjusza oznacza, że ulewy stulecia będą się zdarzać co pięć lat, a ulewy dwudziestolecia — co rok.

Jeśli temperatura wzrośnie o 30 Celsjusza, ulewy stulecia będą zdarzać się co 2,5 roku — napisali Megan Kirchmeyer-Young i Xuebin Zhang. Przygotowany dla rządu w kwietniu 2019 r. „Raport o zmieniającym się klimacie Kanady” wskazywał, że zmienia on się szybciej niż gdzie indziej. O ile według amerykańskiej Narodowej Agencji ds. Oceanu i Atmosfery (NOAA) od 1948 r. średnia temperatura na lądzie wzrosła na świecie o 0,80 Celsjusza, o tyle w przypadku Kanady wzrost wyniósł 1,7, a na północy był jeszcze wyższy — 2,30 Celsjusza.

Klimat w Kanadzie ociepla się szybciej, ponieważ utrata powierzchni pokrytych śniegiem i lodem zmniejsza efekt albedo — odbijania promieni słonecznych. Raport przewiduje, że do końca XXI w. lodowce w zachodniej Kanadzie zmniejszą się o 74-96 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane