Wielkie firmy farmakologiczne inwestują w Chinach

DI, PAP
opublikowano: 21-05-2013, 14:48

Najwięksi producenci leków na świecie inwestują w chiński rynek farmakologiczny, który rośnie w skali 10 proc. rocznie, a w 2015 r. osiągnie wartość 118 mld dolarów. Amerykańska firma Amgen Inc., zapowiedziała joint venture z chińską Zhejiang Beta Pharma Co.

Jego celem jest wprowadzenie na rynek chiński leku o nazwie Vectibix, stosowanego w leczeniu raka jelita grubego. Wiceprezes Amgena, Anthony Hooper stwierdził, że wspólne przedsięwzięcie z chińskim partnerem otwiera drogę chińskim pacjentom do nowoczesnych leków i wspiera wspólną strategię ekspansji na szybko rozwijających się rynkach azjatyckich.

Joint venture otrzyma nazwę Amgen-Beta Pharmaceuticals Co, w którym Amgen jest właścicielem 49 proc. udziałów, co jest typowym podziałem własnościowym w firmach z udziałem chińskiego i zagranicznego kapitału.

Vectibix jest lekiem stosowanym w leczeniu przerzutowego raka jelita grubego; należy do grupy leków zwanych biologicznymi, ponieważ produkowany jest z komórek ludzkich. Jest zarejestrowany w ponad 40 krajach i został po raz pierwszy zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych w 2006 r.

Przedstawicielka Amgena na Azję i Amerykę Łacińską, Mary Klem, oświadczyła, że działalność produkcyjna nowej spółki ruszy najwcześniej w 2015 r. i korzystać będzie ze wsparcia władz chińskich, które traktują biotechnologię, jako jedną z siedmiu priorytetowych branż.

Beta Pharma Co. jest wiodącą chińską firmą farmaceutyczną, znaną ze swoich leków stosowanych w leczeniu raka płuc.

Klem dodała, ze spółka będzie korzystać z osiągnięć Beta Pharma w rozwoju i komercjalizacji nowych leków, jak również z szerokiej sieci sprzedaży leków onkologicznych, którą posiada chiński partner.

Jak poinformowała korporacja Amgen, planuje ona rozszerzyć swoją obecność na kluczowych rynkach w 2015 r., w tym w Chinach. Amgen zamierza m.in. utworzyć placówkę naukowo-badawczą, rozwijać bazę produkcyjną drogą fuzji lub przejęć chińskich firm.

Zdaniem analityków, decyzja o utworzeniu joint venture z doświadczoną firmą chińską ma również inny cel. Jest nim wejście na lukratywny rynek leków generycznych, które w Chinach produkowane są w ogromnych ilościach. Według raportu Wall Street Journal, Amgen w niedługim czasie traci patenty na większość swoich leków i zmuszony będzie do stawienia czoła konkurencji, produkującej tanie leki na masową skalę. W tej dziedzinie doświadczony partner chiński może oddać nieocenioną przysługę.

Podobne posunięcia wykonał koncern farmakologiczny Pfizer Inc., który we wrześniu 2012 powołał w Chinach joint venture z Zhejiang Hisun Pharmaceutical Co. o nazwie Hisun-Pfizer Pharmaceuticals Co., w którym ma 49 proc. udziałów.

Nowa spółka koncentruje się na produkcji i komercjalizacji markowych leków generycznych lub wysokiej jakości leków nieobjętych ochroną patentową. Hisun ma w tym zakresie duże doświadczenie, bowiem produkuje 75 takich leków i ma poza tym bardzo dobrze rozwiniętą sieć dystrybucyjna w Chinach. Pfizer ze swojej strony dodał osiem nowych receptur oraz bazę naukowo-techniczną, a także możliwości marketingowe i produkcyjne.

Według oświadczenia przedstawiciela Pfizera w Chinach, Wu Xiaobina, spodziewane obroty nowej spółki szacowane są na wysokości 326 mln dolarów rocznie.

Z rozwiązania tego obie firmy wyciągną korzyści – Hisun dostanie szanse na przekształcenie się z dotychczasowego dużego producenta tanich leków generycznych w markową firmę farmaceutyczną, a Pfizer wzmocni swoją obecność w Chinach, uważa Xu Lingni, analityk biura maklerskiego China Investment Consulting Co.

Koncern farmakologiczny MSD połączył się we wrześniu 2012 r. z chińską firmą Simcere Pharmaceutical Group. Głównym przedmiotem współpracy jest produkcja nieopatentowanych leków układu krążenia. Nowa spółka koncentruje się obecnie na rynku krajowym, choć nie wyklucza ekspansji zagranicznej w przyszłości, powiedział Ren Jinsheng, prezes Simcere.

Według brytyjskiej firmy badań rynkowych, Datamonitor, ponad 30 grup lekowych o wartości sprzedaży minimum 1 mld dolarów każda, traci ochronę patentową pomiędzy 2011 a 2016 r. Łączna wartość rynku tych leków wyniosła w 2011 r. 60 mld dolarów. Obecnie na rynek wchodzą ich odpowiedniki - leki generyczne, znacznie tańsze od leków innowacyjnych.

Norbert Meyring z azjatyckiego oddziału firmy doradczej KPMG stwierdził, że utrata patentów na wiele leków przez międzynarodowe korporacje doprowadzi do wzmożonej fali przejęć, fuzji i joint venture w Chinach. Firmy międzynarodowe, które głównie opierają się na produkcji opatentowanych leków, starają się wprowadzić do swojej oferty wysokiej jakości markowe leki generyczne, aby zrównoważyć swoje straty wynikające z utraty monopolu i dlatego szukają partnerów chińskich.

W zakresie produkcji leków generycznych chińskie firmy mają bogate doświadczenie i niskie koszty produkcji. Choć w ostatnich latach znacznie one wzrosły, jednak w porównaniu z kosztami w krajach wysokorozwiniętych nadal pozostają niskie i opłacalne dla globalnych gigantów, powiedział Shi Lichen, analityk firmy doradczej Alliance PKU Management Consultants Ltd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane