Wielkie możliwości

Jerzy Kurella
opublikowano: 18-10-2010, 00:00

Błąd chwili staje się troską całego życia — mówi chińskie przysłowie. Finansiści z państw Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych wiedzą doskonale, jak jest prawdziwe. Ogromny chiński rynek stał się przedmiotem ich zainteresowania od kilkunastu lat.

Polski sektor finansowy dopiero naprawia swój błąd. Nasze instytucje finansowe do tej pory nie były tam obecne. Ale wiele wskazuje, że się to zmieni. Kilka dni temu gościli w Chinach przedstawiciele największych banków, w których dominującą pozycję ma skarb państwa, co pokazuje również kierunek działania. Rozmawialiśmy o możliwości współpracy i realizacji wspólnych projektów — i naprawdę nie była to wizyta jedynie kurtuazyjna. Chińczycy są bardzo zainteresowani kooperacją z naszymi bankami. Jesteśmy dla nich naturalnym przyczółkiem do wejścia na dysponujące wielkim potencjałem rynki Europy Środkowej i Wschodniej. W samej Polsce istnieje wiele obszarów, w których możliwa jest realizacja ciekawych projektów. To na przykład współfinansowanie partnerstwa publiczno-prywatnego, obsługa kontraktów eksportowych czy finansowanie przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska.

Wypada wyrazić nadzieję, że nie trzeba będzie zbyt długo czekać, by od deklaracji przejść do konkretów. Jak mówi inne chińskie przysłowie — żeby zrobić tysiąc kroków, zawsze musi zostać postawiony ten pierwszy. I właśnie to zrobiliśmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Kurella

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy