Wielkie zakupy PGNiG na norweskim szelfie

WST, ESPI
opublikowano: 27-10-2014, 20:49

Spółka PGNiG Upstream International (podmiot w 100 proc. zależny od PGNiG) kupiła od firmy Total E&P Norge AS udziały w czterech złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

To druga po KGHM, tak duża inwestycja polskiej spółki za granicą. Koszt zakupu złóż przez PGNiG to 1,95 mld NOK (około 996 mln zł).

Bloomberg

W ramach transakcji PGNiG nabył udziały w trzech złożach produkcyjnych (Morvin, Vilje oraz Vale) oraz w jednym złożu w fazie zagospodarowania (Gina Krog). Wydobycie z tych złóż w 2014 roku, w części przypadającej na PGNiG, jest szacowane na poziomie ok. 320 tys. ton ropy oraz 90 mln m3 gazu ziemnego (tj. ok.8 tys. baryłek ekwiwalentu ropy na dobę). Zgodnie z danymi operatorów, produkcja będzie średnio kontynuowana przez okres najbliższych 14 lat.

„Zaangażowanie w cztery nowe złoża w Norwegii oznacza natychmiastowy wzrost produkcji poza granicami kraju o około 60 proc. Transakcja pozwoli na utrzymanie zwiększonego poziomu wydobycia ropy przez co najmniej dziesięć lat. Spodziewamy się też szybkiego okresu zwrotu z tej inwestycji" – ocenia Mariusz Zawisza, prezes zarządu PGNiG SA.

Zgodnie z raportem niezależnego audytora, rezerwy wydobywalne złóż ropy (72 proc.) i gazu (28 proc.) przypadające na przejęte przez PUI udziały kształtują się na poziomie 33 mln boe, tj. baryłek ekwiwalentu ropy. Oznacza to wzrost obecnych zasobów PGNiG w Norwegii o około 60 proc.

Szacuje się, że przepływy wygenerowane przez nowe złoża w tym roku pozwolą na sfinansowanie około 45 proc. ceny zakupu. Pozostała  część ceny zostanie sfinansowana za pomocą pomostowej pożyczki wewnątrzgrupowej od PGNiG oraz z wykorzystaniem kredytu zabezpieczonego zasobami węglowodorów (reserve based loan, RBL) - napisała spółka w komunikacie.

Zakłada się, że rzeczywista data rozliczenia transakcji nastąpi w IV kwartale 2014 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, ESPI

Polecane