Wielkie zmiany w Porfelu PB

Komitet Inwestycyjny
opublikowano: 11-01-2013, 12:00

Redakcyjny portfel wreszcie zaczął zarabiać. To dobra okazja, by dokonać kilku zmian.

Ostatnie tygodnie to doskonała seria Portfela PB. Od końca listopada zyskaliśmy 7 proc., do czego w największym stopniu przyczyniły się kilkunastoprocentowe zwyżki Tauronu, Getin Noble Banku oraz ZPUE. Mimo dobrych wyników nie rezygnujemy jednak z przebudowy portfela. To już drugie podejście do niej, bo za pierwszym razem, w grudniu, złożone przez nas zlecenia nie zostały zrealizowane.

Trzymamy się postanowienia, by wyczyścić portfel z nietrafionych i słabo rokujących inwestycji. Dlatego postanowiliśmy zmniejszyć zaangażowanie w akcje Impexmetalu i Tauronu. Pierwsze przyniosły nam straty sięgające 35 proc., podczas gdy drugie są na 4-procentowym minusie. Złożyliśmy zlecenia sprzedaży 200 akcji Tauronu i tyluż akcji Impexmetalu. To drugie udało nam się już zrealizować przy kursie 3,40 zł za akcję. Co zrobimy z pieniędzmi? To zależy też od was.

Wkrótce na portalu pb.pl ruszamy z sondą, w której zdecydujecie, czy akcje Tauronu zastąpić papierami niedawnego debiutanta z pokrewnej branży, czyli ZE PAK. Co przemawia za takim posunięciem? Jak w strategii na pierwszy kwartał zauważyli analitycy Erste Banku, papiery Tauronu to najmniej atrakcyjna propozycja w całym sektorze energetycznym. Przeciwko niej przemawia niska dywidenda i wysoka dźwignia finansowa. Tymczasem ZE PAK może pochwalić się atrakcyjną na tle rywali wyceną. Zbiera też ostatnio pochlebne rekomendacje od analityków.

Już teraz zdecydowaliśmy się natomiast na zakup papierów Zakładów Automatyki Polna, będących propozycją ze strategii naszego czytelnika Pawła Malika. Jak przekonuje Paweł Malik, za tymi akcjami przemawiają niskie wskaźniki wyceny, które jeszcze spadną po umorzeniu akcji własnych. Bardzo ciekawie wygląda sytuacja techniczna tych papierów. Kurs kilka tygodni temu wybił się górą z długoterminowej formacji trójkąta, po czym nastąpiła korekta, dająca dobrą okazję do zakupów. To może być zapowiedzią powrotu hossy. 63 akcje Polnej kupiliśmy dziś rano, płacą za każdą 12,39 zł.

Dodatkowo rezygnujemy z planów sprzedaży Midasa. To spółka o wysokiej zmienności, a to może oznaczać, że w hossie będzie sobie radziła lepiej niż rynek. Nasz kredyt zaufania nie jest jednak bezterminowy. Jeżeli w ciągu trzech miesięcy zwyżki nie powrócą, ponownie rozważymy pożegnanie się z tą inwestycją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komitet Inwestycyjny

Polecane