Wielkopolanie dostają nagrody

Ryszard Gromadzki
19-12-2001, 00:00

Z okazji zbliżających się świąt pracownicy dużych wielkopolskich spółek mogą liczyć na bony towarowe, okolicznościowe nagrody, a niektórzy na trzynastkę. Średnia wartość bonu w Wielkopolsce wynosi 200 zł.

Podobnie jak w roku ubiegłym pracownicy wielkopolskich firm otrzymają bony towarowe na święta. Ich średnia wartość w regionie wyniesie 200 zł. Na przykład pracownicy spółki informatycznej Emax mogą liczyć nie tylko na bony towarowe o wartości 200 zł, ale też na specjalne nagrody.

— Przed świętami w firmie zaplanowane jest spotkanie wigilijne wszystkich pracowników i zarządu firmy, w trakcie którego pracownikom z 10-letnim stażem pracy zostaną wręczone okolicznościowe nagrody — mówi Piotr Klimek z Emaxu.

Pracownicy czołowego producenta piwa w Polsce Kompani Piwowarskiej dostaną bony towarowe o wartości 300 zł. Browar z Poznania, nie wypłaci natomiast pracownikom trzynastej pensji.

— Nagrody i premie pieniężne wypłaca się u nas kadrze i pracownikom, po podsumowaniu rocznych wyników. Wypada to latem (w KP rok obrachunkowy liczy się od czerwca do czerwca) — wyjaśnia Paweł Kwiatkowski z KP.

O trzynastce mogą również zapomnieć pracownicy Cegielskiego, którzy dostali w tym roku bony świąteczne wartości od 120 do 300 zł. Wartość bonów była uzależniona od wysokości wynagrodzenia.

Natomiast Bank Zachodni WBK zrezygnował z tej formy nagradzania pracowników.

— Nasi pracownicy jak zwykle dostaną trzynastą pensję — mówi Piotr Gajdziński z Banku Zachodniego WBK.

Okiem eksperta

Środki bez podatków

Rzeczowe świadczenia wydane pracownikom wolne są od podatku i nie podlegają składkom ZUS (w tym roku do 700 zł). Dla pracodawców prezenty są kosztem działalności. Stąd ten system wynagrodzeń. Dodatkowo wydatki nie pochodzą z funduszu płac, co ma znaczenie dla niektórych instytucji. Od nowego roku przepisy ograniczą zwolnienia do świadczeń sfinansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych — i to do wysokości połowy najniższej pensji.

Rafał Szymakowiak

partner Kancelarii Prawnej K. Ziemski i Partnerzy w Poznaniu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wielkopolanie dostają nagrody