Wielkopolska potrzebuje 195 mln zł na inwestycje

Marek Loos
opublikowano: 19-02-2001, 00:00

Wielkopolska potrzebuje 195 mln zł na inwestycje

Z czterech budowanych od lat obiektów tylko dwa mają szanse na finalizację

Na zakończenie czterech inwestycji finansowanych wyłącznie z budżetu centralnego potrzeba w Wielkopolsce 195 mln zł. Budżet państwa może na nie przeznaczyć w ciągu najbliższych 2 lat jedynie 114 mln. Według Wojciecha Jankowiaka, wicemarszałka województwa wielkopolskiego, tylko do zakończenia trwającej już 19 lat budowy szpitala w Koninie potrzeba 95 mln zł.

Do zakończenia niezbędnych regionowi inwestycji brakuje ponad 80 mln zł. Dwie z nich będą mogły być ukończone dopiero wtedy, gdy uda się uzyskać z budżetu centralnego niezbędne środki.

Nie tylko Konin

Koniński szpital, którego budowa ciągnie się już 19 lat, nie jest jedyną tego typu inwestycją w Wielkopolsce, finansowaną z budżetu centralnego. Około 20 lat trwa realizacja szpitala przy ul. Kurlandzkiej w Poznaniu. Wartość inwestycji realizowanej obecnie przez poznański Budopol szacowana jest na 148 mln zł.

— Na zakończenie tej budowy potrzebujemy 46 mln zł — mówi Wojciech Jankowiak.

Na 340 mln zł szacowany jest koszt budowy centralnej oczyszczalni ścieków w Poznaniu — na jej dokończenie Hydrobudowa 9 z Poznania potrzebuje jeszcze 24 mln zł. Centrum Onkologii w Poznaniu kosztować ma łącznie 69 mln zł. Do zakończenia budowy potrzeba kolejnych 30 mln zł, nie licząc kosztów wyposażenia placówki. Centrum buduje Grupa 3J z Warszawy.

Na dokończenie czterech przedsięwzięć przez najbliższe 2 lata potrzeba więc 195 mln zł.

Brakuje 80 mln zł

— Budżet państwa może nam przekazać 114 mln zł. Będziemy jeszcze starali się o zwiększenie tej kwoty, ale nie możemy raczej liczyć na wielkie zmiany. Musimy więc podzielić te inwestycje na dwie grupy. Te, które można zakończyć stosunkowo niewielkim kosztem, zrealizujemy w pierwszej kolejności. Budowa pozostałych zakończy się w trudnym dziś do przewidzenia terminie — mówi Wojciech Jankowiak.

Do tych pierwszych zaliczono centralną oczyszczalnię ścieków dla Poznania oraz Centrum Onkologiczne w Poznaniu.

— Niestety szpital koniński wymaga największych nakładów i wraz ze szpitalem przy ul. Kurlandzkiej w Poznaniu, znajduje się w drugiej grupie — mówi Wojciech Jankowiak.

Budowa Szpitala Wojewódzkiego w Koninie rozpoczęła się w 1982 r. W 1987 r. została przerwana na 2 lata. Najwięcej inwestycji pozostało jeszcze do wykonania w części łóżkowej szpitala, zaplanowanego na 650 łóżek. Dotychczas zostało oddanych do użytku kilka innych obiektów medycznych, które mają współpracować z konińskim szpitalem. Działa przychodnia specjalistyczna, oddział hydroterapii, stacja sterylizacji i dezynfekcji oraz stacja dializ. Pracują również laboratoria medyczne. Natomiast na wykonanie, oprócz części szpitalnej, czekają jeszcze oddziały chirurgii jednego dnia i patomorfologii, które w pierwszej kolejności mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.

Wytrwały wykonawca

Jan Wieczorkiewicz, prezes Jedynki Poznań, generalnego wykonawcy szpitala w Koninie, zapewnia, że firma pozostanie na placu budowy tak długo, jak to będzie potrzebne. Według Jana Wieczorkiewicza, fakt prowadzenia inwestycji w Koninie już przez 19 lat nie ma negatywnego wpływu na kondycję spółki. Prace budowlane są bowiem prowadzone w takim zakresie, na jaki pozwala budżet.

— Jedynka nie pozostawia niedokończonych inwestycji. Dlatego też nie opuścimy placu budowy — zapewnia Jan Wieczorkiewicz.

Jedynka Poznań wchodzi w skład największej polskiej firmy budowlanej — Grupy Kapitałowej Exbud. Poprzez kolejne emisje akcji Exbud objął 83,51 proc. kapitału akcyjnego Jedynki Poznań. Obecnie kapitał ten wynosi 7 mln 825 tys. zł. Jedynka zatrudnia 1420 osób. W ostatnim czasie firma zrealizowała: supermarket Leroy Merlin w Swadzimiu k. Poznania, Centrum Handlowe Auchan w Swarzędzu, Hipermarket Tesco w Poznaniu, Terminal Cargo Portu Lotniczego Poznań Ławica, halę zakładu produkcyjnego Goplana w Kargowej i laboratorium kontroli jakości GlaxoWellcome w Poznaniu.

Ostateczna wysokość tegorocznej dotacji do konińskiej budowy będzie znana w marcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu