Wielkopolskie: ptasia grypa atakuje nowe gospodarstwa; najwięcej w powiecie kaliskim

  • PAP
opublikowano: 14-01-2023, 14:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Liczba gospodarstw zaatakowanych przez ptasią grypę rośnie – przekazał w sobotę PAP wojewódzki lekarz weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki. Najwięcej stwierdzono w powiecie kaliskim.

Choroba zakaźna zaatakowała drób już w sześciu gospodarstwach w powiecie kaliskim. Zaczęło się od Podzborowa, gdzie służby weterynaryjne musiały wydać decyzję o zutylizowaniu 15 tys. kaczek. W ciągu zaledwie dwóch tygodni choroba pojawiła się w gospodarstwach we wsiach Dębe, Sieszków, Ostrzeklin, Trojanów i Opatówek. Do tej pory łącznie zutylizowano blisko 200 tys. indyków, kaczek i kurczaków. W sobotę służby zawiadomiono o kolejnym podejrzeniu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W Wielkopolsce - jak poinformował Andrzek Żarnecki - ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków stwierdzono w powiatach pleszewskim, ostrzeszowskim, kępińskim, tureckim, szamotulskim i w nowotomyskim.

W promieniu 3 km od ognisk utworzono strefę zapowietrzoną, w promieniu 10 km - zagrożoną. Oznacza to specjalne procedury dla hodowców na tym terenie, którzy bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie mogą np. sprzedać swojego drobiu lub kupować nowego w celu powiększenia stada.

Lekarze weterynarii apelują o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu.

Hodowcom drobiu zaleca się stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, niekarmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane, i stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

Hodowcy powinni również informować o wszystkich podejrzeniach związanych z wystąpieniem choroby zakaźnej drobiu w ich fermach odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Ptasia grypa to choroba wirusowa stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków zarówno dzikich, wolno żyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane