Wieloletni inwestor w Rosji zmienił zdanie

opublikowano: 13-12-2018, 13:43

Ashmore Group przeszedł z obozu „byków” do „niedźwiedzi” jeśli chodzi o inwestowanie w Rosji.

Zarządzająca 76 mld USD aktywów spółka specjalizująca się w inwestycjach na rynkach wschodzących zmieniła zdanie co do perspektyw Rosji z powodu permanentnej ekspozycji jej gospodarki na sankcje USA. To skłoniło Ashmore Group do podjęcia decyzji o stopniowym zmniejszania stanu posiadania rosyjskich aktywów.

Zobacz więcej

Moskwa

Bloomberg

Jan Dehn, szef analizy w spółce powiedział, że sankcje USA wobec Rosji zaczynają przypominać „powoli rozpędzający się pociąg”, co zapowiada jedynie możliwość pogorszenia w sytuacji kiedy dochodzenie prowadzone przez prokuratora specjalnego Roberta Muellera zbliża się do końca. Podkreślił, że jeśli dowiedzie ono ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016, możliwe są dodatkowe sankcje nałożone na ten kraj, które mogą go uderzyć jeszcze mocniej. 

Bloomberg wskazuje, że decyzja Ashmore Group, dotychczas odważnie inwestującego w miejscach, gdzie były problemy, może oznaczać dodatkowe problemy dla Rosji. Agencja przypomina, że od wprowadzenia sankcji w kwietniu zagraniczni inwestorzy wycofali z tego kraju ok. 500 mld rubli (7,6 mld USD).

Kongres USA może nałożyć nowe sankcje na Rosję, za ingerencję w wybory w USA, już na początku przyszłego roku. W najostrzejszej formie mogą zakazywać amerykańskim inwestorom kupowania obligacji Rosji i odciąć rosyjskie banki od globalnego systemu finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu