Wielton ceni się rozsądnie Wielton

Sebastian Gawłowski
12-11-2007, 00:00

Producent naczep samochodowych wkrótce powalczy z rozchwianym rynkiem akcji o zainteresowanie inwestorów. Perspektywy rozwoju oraz wskaźniki spółki zachęcają do rozważenia inwestycji w Wielton. Widełki cenowe można szacować w przedziale 8-10 zł. Zapisy na akcje rozpoczynają się 19 listopada.

Wielton, jak mało który debiutant, prezentuje się bardzo przejrzyście. Przedstawił prognozy finansowe nie tylko na koniec obecnego roku, lecz także na przyszły. Spółka szacuje 39,3 mln zł zysku netto w 2007 r. i wzrost wyniku do 50 mln zł w następnym. W rezultacie szacowana wartość wskaźnika P/E na koniec tego roku wynosi odpowiednio 10,25 dla dolnego przedziału i 12,8 dla górnych widełek (bez uwzględnienia akcji nowej emisji). Trudno o firmy o zbliżonym profilu do Wieltonu na giełdzie, więc porównując do szacowanego P/E dla całego rynku akcji na poziomie około 20, wycena spółki wygląda atrakcyjnie. Prognoza P/E dla Wieltonu na 2008 r. wynosi z kolei odpowiednio 9,64 i 12,0. Wydaje się więc, że pogorszenie koniunktury giełdowej zostało uwzględnione w oczekiwaniach cenowych firmy.

Spółka z Wielunia jest największym krajowym producentem naczep samochodowych. Zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce producentów w UE. Wielton ma bardzo szeroką ofertę produktową, wspartą rozbudowaną siecią dystrybucji i serwisu. Znaczącą rolę w przychodach odgrywa eksport, szczególnie na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Około 80 proc. jego przychodów jest powiązanych z euro, co naraża spółkę na ryzyko walutowe. Mimo to kusi inwestorów wzrostem marż do 10 proc. netto. Prognozy rynkowe wskazują na utrzymującą się przewagę popytu na rynku w najbliższych latach, związaną z rosnącymi inwestycjami w regionie oraz wymianą parku maszynowego. Taka sytuacja pozwala spółce podnosić ceny produktów. W ostatnich latach przeprowadzała duże inwestycje w majątek produkcyjny i chce je kontynuować z pieniędzy z giełdy. Szczególny nacisk zostanie położony na maksymalizację automatyzacji produkcji. Ponadto planuje akwizycje, ale ubezpiecza się, że gdyby do nich nie doszło w ciągu dwóch lat, pieniądze przeznaczy na budowę własnej fabryki.

Sebastian Gawłowski

Wielton

Wskaźniki III ’06-II ’07

Rentowność działalności operacyjnej 8,89

Rentowność netto 6,59

Rentowność kapitału własnego (ROE) 41,52

Wskaźnik ogólnego zadłużenia 69,79

Wskaźnik bieżącej płynności 1,11

Źródło: spółka, rsg.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Wielton ceni się rozsądnie Wielton