Wielton prognozuje ostrożnie

KSA
opublikowano: 15-02-2008, 00:00

Producent naczep przekroczył szacunki wyników na 2007 r. Tegoroczne może nawet podwyższyć.

Producent naczep przekroczył szacunki wyników na 2007 r. Tegoroczne może nawet podwyższyć.

Akcje Wieltonu ostatnio dość mocno drożały. Pisaliśmy w „PB”, że spółka może popisać się dobrymi wynikami i nie pomyliliśmy się. Producent naczep i przyczep narastająco po IV kwartałach odnotował 385 mln zł przychodów. To o blisko 12 proc. więcej, niż prognozował, i o 38,5 proc. więcej, niż miał w 2006 r.

Jeszcze bardziej spektakularne są zyski spółki z Wielunia. Po IV kwartałach Wielton ma 57,1 mln zł zysku operacyjnego. Prognozę na 2007 r. przekroczył zatem o 12 proc., a wynik sprzed roku poprawił o 384 proc. Na czysto giełdowa firma zarobiła 45,1 mln zł, a spodziewała się 39,3 mln zł. Dla porównania — w 2006 r. zysk netto wyniósł 8,4 mln zł.

— Poprawa wyników to przede wszystkim zasługa dobrej koniunktury w branży. Nie bez znaczenia była też rozbudowa zakładu w Wieluniu i wykorzystanie nowych technologii, co przełożyło się na wzrost wydajności produkcji — tłumaczy Paweł Gońda, wiceprezes Wieltonu.

Pod koniec roku spółka podpisała kilka nowych kontraktów, m.in. z firmą MAN. Wieltonowi udało się też poprawić marże w głównych grupach produktów.

Na ten rok wieluńska firma prognozuje 534,6 mln zł przychodów, 60,5 mln zł zysku operacyjnego i 50 mln zł zysku netto.

— Szacunki są ostrożne — przyznaje Paweł Gońda.

Zarząd może je podwyższyć, m.in. dzięki ulgom, jakie zostaną uruchomione w związku z otrzymaniem pozwolenia na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Właśnie na rozbudowę zakładu przeznaczona będzie część pieniędzy, które spółka uzyskała z listopadowej oferty publicznej (łącznie 70 mln zł). Wielton planuje też przejęcie lub budowę nowego zakładu produkcyjnego — w kraju lub na Wschodzie.

— Te dwa projekty inwestycyjne prowadzimy równolegle, ale na razie trudno określić, kiedy podejmiemy decyzję o przejęciu lub budowie kolejnego zakładu — mówi Paweł Gońda.

4848

Tyle produktów, czyli głównie naczep i przyczep, sprzedał Wielton w 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane