Wielton zaciska pasa

KSA
opublikowano: 05-11-2008, 00:00

Producent naczep obniżył prognozę przychodów. Zwalnia ludzi, bo szykuje się na gorsze czasy. Akcje tanieją.

Producent naczep obniżył prognozę przychodów. Zwalnia ludzi, bo szykuje się na gorsze czasy. Akcje tanieją.

Branża motoryzacyjna jest jedną z najbardziej wrażliwych na wahania koniunktury gospodarczej. Odczuł to Wielton, producent naczep. Spodziewa się w tym roku 390 mln zł przychodów, 27 proc. mniej, niż pierwotnie prognozował. Korekta spowodowana jest jednak głównie osłabieniem euro.

— Około 2/3 naszych przychodów pochodzi z eksportu, nawet sprzedaż krajowa odbywa się na podstawie cennika w euro. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć przychodów przed osłabieniem waluty — wyjaśnia Włodzimierz Masłowski, prezes Wieltonu.

Spółka pozostawiła natomiast na niezmienionym poziomie szacunki EBITDA (67,2 mln zł), zysku operacyjnego (60,5 mln zł) i zysku netto (50 mln zł).

— W tym roku wyraźnie zaobserwowaliśmy spowolnienie w branży po 70-procentowym wzroście rynku w ubiegłym roku i 40-procentowym przed dwoma laty. Trudno ocenić, co będzie się działo w 2009 r. Wiele zależy od sytuacji na rynkach finansowych — zastanawia się Włodzimierz Masłowski.

Spółka postanowiła przygotować się na to, że koniunktura nie powróci prędko. Do końca stycznia zwolni do 200 osób. Prezes wyjaśnia, że to po części także efekt inwestycji przeprowadzonych w spółce. Redukcja ma przynieść oszczędności około 0,5 mln zł miesięcznie. A ile kosztuje?

— Dotychczas zwolniliśmy 120 osób, co kosztowa-ło nas około 350 tys. zł — informuje Włodzimierz Masłowski.

W III kwartale przychody Wieltonu wzrosły do 101,4 mln zł, o 2,8 proc. w porównaniu w tym samym okresem przed rokiem. Zysk operacyjny spadł jednak aż o 31,4 proc., do 12 mln zł. Spółka tłumaczy to m.in. spadkiem wysokich marż w grupach produktów, które miały największy udział w sprzedaży w III kwartale 2008 r. Na czysto Wielton zarobił 10,1 mln zł, co oznacza 27,4-procentowy wzrost rok do roku. Narastająco po III kwartałach skorygowane prognozy Wieltonu są wykonane w 81,2 proc. na poziomie przychodów, 80,4 proc. — zysku operacyjnego i w 93 proc. — zysku netto. Mimo to inwestorzy zareagowali na informacje ze spółki wyprzedażą akcji. Na zamknięciu wczorajszej sesji kurs spadł o 7,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu