Wielu chętnych na dotacje z IUSER

opublikowano: 19-08-2018, 22:00

Popyt na unijne wsparcie dla innowacyjnych firm z branży elektronicznej przekroczył możliwości budżetowe konkursu.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) rozstrzygnęło nabór, w którym przedsiębiorcy mogli powalczyć o granty m.in. na nowatorskie urządzenia i systemy do wytwarzania energii i zarządzania jej dystrybucją. Dotacje pochodzą z programu IUSER, czyli działania 1.2 POIR (Sektorowe programy B+R). Budżet konkursu wynosi 150 mln zł, tymczasem do rządowej agencji wpłynęło 15 wniosków, których łączna wartość dofinansowania to prawie 189 mln zł. NCBR dopuściło do oceny merytorycznej 14 projektów, z czego pięć otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 27 mln zł. Pozostałe przedsięwzięcia nie spełniły wymaganych kryteriów lub nie uzyskały wystarczającej liczby punktów. Program IUSER jest przeznaczony dla firm z sektora elektronicznego, teleinformatycznego i technik informacyjnych. Największe szanse na granty mają m.in. twórcy nowoczesnych rozwiązań związanych z magazynowaniem energii, technologii zwiększających efektywności energetyczną i systemów bezpieczeństwa sieci infrastruktury krytycznej.

Od sierpnia walczyć o granty z NCBR mogą firmy z sektora farmaceutycznego, które chcą realizować projekty badawczo-rozwojowe istotne dla tej branży. Na program InnoNeuro- Pharm rządowa agencja przeznaczyła 230 mln zł. Prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR, liczy, że dofinansowane projekty przyczynią się do postępu w diagnostyce i leczeniu i będą zachętą dla innych przedsiębiorstw do prowadzenia prac badawczych. Dzięki dotacjom z programu InnoNeuroPharm sfinansowane mają być projekty B+R realizowane przez firmy lub ich konsorcja poza województwem mazowieckim. Powinny one obejmować badania przemysłowe i prace rozwojowe lub wyłącznie te ostatnie. Elementem inwestycji mogą być również prace przedwdrożeniowe. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia wynosi 40 mln zł. Każdy wniosek o dofinansowanie powinien spełnić kryteria wymagane przez rządową agencję. Warunki te to m.in. konieczność udokumentowania, że spółka ma odpowiedni zespół badawczy i możliwości techniczne, które zapewnią jej prawidłową realizację prac B+R. Przedsięwzięcia powinny wiązać się z jedną z krajowych inteligentnych specjalizacji. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy