Wielu chętnych na wdrażanie prac B+R

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 16-08-2017, 22:00

Popyt na granty dla innowatorów prawie czterokrotnie przekroczył możliwości budżetowe konkursu.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozstrzygnęła nabór dotacyjny dla przedsiębiorców z działania 3.2.1 programu Inteligentny Rozwój („Badania na rynek”). Firmy MSP mogły powalczyć o wsparcie na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, których celem ma być powstanie nowych produktów i usług. Rządowa agencja dofinansuje 45 projektów kwotą 528 mln zł.

— Cieszący się dużym zainteresowaniem przedstawicieli biznesu instrument Badania na rynek finansuje wydatki inwestycyjne. Otrzymaliśmy aż 154 wnioski na łączną kwotę wsparcia 1,8 mld zł. Do dofinansowania wybraliśmy 45 innowacyjnych przedsięwzięć z różnych dziedzin gospodarki. Ich efektem będą wartościowe produkty lub usługi konkurujące na rynkach zagranicznych — mówi Jadwiga Lesisz, wiceprezes PARP. Jak podkreśla, 31 projektów zrealizują średnie przedsiębiorstwa, 11 — małe firmy, a trzy — najmniejsze spółki. Najwięcej, bo aż siedem przedsięwzięć, powstanie w województwie kujawsko-pomorskim, a po pięć — w podlaskim, łódzkim i lubelskim. Pozostałe inwestycje przedsiębiorcy zrealizują m.in. na Pomorzu, Podkarpaciu i Mazowszu. Kolejne dwa konkursy z dotacjami z działania 3.2.1 PARP ogłosiła na początku sierpnia. W naborze przeznaczonym dla wszystkich MSP do podziału między wnioskodawców jest 750 mln zł, a na projekty realizowane przez małych graczy ze średnich miast — 400 mln zł. Dominika Orzołek, menedżer w zespole innowacji i B+R Deloitte’a, zwraca uwagę, że nowością jest podział konkursu na cztery rundy, które kończą się odpowiednio 30 września, 31 października, 31 grudnia oraz 28 lutego 2018 r.

— Wydłużenie terminu naboru pozwoli na sukcesywne przyznawanie dofinansowania przedsiębiorcom, którzy złożyli wnioski w pierwszych miesiącach trwania konkursu — zaznacza ekspertka Deloitte’a. Przedstawiciele biznesu będą mogli starać się o granty od 5 września do 28 lutego 2018 r. Dominika Orzołek chwali też obniżenie przez PARP minimalnej wartości kosztów kwalifikowanych projektu do poziomu 5 mln dla mikro— i małych firm. Wcześniej ten próg wynosił 10 mln zł i stanowił dla najmniejszych przedsiębiorstw barierę w zdobyciu dotacji. — Na dodatkowe punkty mogą liczyć przedsięwzięcia, które są gotowe do realizacji, czyli posiadają wymagane pozwolenia na inwestycję oraz decyzje środowiskowe — podkreśla ekspertka Deloitte’a. Zwraca ponadto uwagę na obniżenie przez rządową agencję do 600 tys. zł wymaganej kwoty przychodów ze sprzedaży, jaką muszą osiągnąć mikro— i małe firmy — przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym w ciągu trzech lat poprzedzających rok, w którym wnioskodawca ubiegał się o dotację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Wielu chętnych na wdrażanie prac B+R