Wierzyciele Grecji pozytywnie ocenili propozycje reform

DI, PAP
opublikowano: 11-07-2015, 09:35

W ocenie wierzycieli Grecji (KE, EBC i MFW) przedstawione przez Ateny propozycje reform i oszczędności stanowią podstawę do negocjacji o udzieleniu temu krajowi pomocy finansowej - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na źródło w UE.

"Trzy instytucje dokonały pierwszej wspólnej oceny propozycji reform przedstawionych przez Grecję w czwartek wieczorem. Uważają je pod pewnymi warunkami za podstawę do negocjacji w sprawie programu w ramach EMS (Europejskiego Mechanizmu Stabilności)" - powiedział cytowany przez Reutera unijny urzędnik.

Wcześniej w sobotę rzecznik eurogrupy (ministrów finansów państw strefy euro) potwierdził na Twitterze, że ministrowie otrzymali od ekspertów UE i MFW wstępną ocenę najnowszej propozycji Grecji.

W czwartek wieczorem Grecja przesłała wierzycielom propozycje w sprawie reform w zamian za wsparcie z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS), o które Ateny poprosiły w środę. W swojej propozycji Grecja zgodziła się na wprowadzenie prawie wszystkich środków, które wcześniej zdecydowanie odrzucała, m.in. na podwyżkę podatku VAT, reformę emerytur i administracji publicznej.

O godz. 15 w sobotę ministrowie eurogrupy mają się spotkać w Brukseli, by na podstawie opinii i zaleceń ekspertów wierzycieli Grecji zdecydować, czy można rozpocząć negocjacje o nowym programie pomocy. Pozytywna decyzja otworzy drogę także do udzielenia Grecji kredytu pomostowego na pokrycie bieżących zobowiązań finansowych.

W nocy z piątku na sobotę agencja Reutera podała, że eksperci tych trzech instytucji pozytywnie ocenili najnowszą propozycję reform i oszczędności przekazaną przez władze Grecji.

Jeśli eurogrupa odrzuci propozycje Aten albo nie osiągnie konsensusu w sprawie rozpoczęcia rozmów o programie pomocowym, w niedzielę zbierze się szczyt strefy euro oraz całej UE.

W zamian za reformy grecki premier Aleksis Cipras domaga się restrukturyzacji długu państwa oraz 53,5 mld euro na pokrycie zobowiązań kredytowych do końca czerwca 2018 r.

W sobotę nad ranem parlament w Atenach zaaprobował przedstawiony wierzycielom plan reform.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wierzyciele Grecji pozytywnie ocenili propozycje reform