Wieści z USA popsuły nastroje na europejskich giełdach

opublikowano: 24-02-2004, 19:10

Europejskie giełdy zakończyły wtorkowe sesje spadkami. Podaż rosła stopniowo przez niemal całe notowania. W ostatniej fazie sesji dodatkowo pogłębił spadki zaskakująco duży spadek wskaźnika zaufania konsumentów w USA.

Europejskie giełdy rozpoczęły wtorkowe notowania umiarkowanymi spadkami w związku z poniedziałkową przeceną na Wall Street. Dodatkowym negatywnym sygnałem był pierwszy od dziesięciu miesięcy spadek wskaźnika Ifo, obrazującego stan nastrojów niemieckiego biznesu. Pod koniec sesji podaż nasiliła się w związku z wiadomością o największym od lutego 2003 roku spadku wskaźnika nastrojów konsumentów w USA. Na giełdzie w Moskwie ceny zaczęły mocno spadać po zaskakującej decyzji prezydenta Władymira Putina o dymisji rządu Michaiła Kasjanowa. Ostatecznie niemiecki DAX tracił na zamknięciu 1,9 proc., francuski CAC 40 spadł o 1,3 proc., a brytyjski FTSE 100 o 0,6 proc.

Wśród największych europejskich spółek wyraźnym spadkiem kursu wyróżniał się Siemens. Niemiecki koncern poinformował, że spodziewa 15 proc. spadku cen telefonów komórkowych i infrastruktury sieci komórkowych w tym roku w związku ze wzrostem globalnej podaży. Spadkami zareagowały na tą wiadomość kursy Ericssona i Nokii, a także STMicroelectronics, który jest głównym dostawcą chipów dla fińskiego koncernu.

Na giełdzie w Londynie wyraźnie spadł kurs Prudential, największej brytyjskiej spółki ubezpieczeniowej. Podaż jej papierów wzrosła po wiadomości o już drugim obniżeniu dywidendy za 2003 rok. Dodatkowo zysk spółki okazał się niższy od oczekiwań rynku.

Spadły ceny mocno zaangażowanych na polskim rynku banków. We Frankfurcie staniały papiery HVB Group, który – jak głosi pogłoska - ma podobno wyemitować nowe akcje za 3 mld EUR. W dół poszedł również kurs kontrolowanego przez niego Bank Austria Creditanstalt, który jest także notowany na GPW.

Na giełdzie w Paryżu spadła cena papierów Michelina. Największy europejski producent opon rozczarował informując o 56 proc. spadku zysku w drugim półroczu ubiegłego roku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wieści z USA popsuły nastroje na europejskich giełdach