Wieści z USA przyniosły popyt na europejskie akcje

Paweł Kubisiak
14-05-2002, 19:50

Giełdy Starego Kontynentu zakończyły wtorkowe notowania wzrostami, które zawdzięczają informacji o kwietniowym wzroście sprzedaży detalicznej w USA, największym od października 2001 roku.

Szczególnym popytem cieszyły się akcje spółek technologicznych i telekomunikacyjnych. Dobre raporty amerykański producentów chipów przyniosły zwyżki europejskich przedstawicieli sektora. Prawie 6 proc. zyskały akcje niemieckiego Infineon Technologies, drugiego w Europie producenta chipów, a w Paryżu o 3 proc. wzrosła wycena STMicroelectronics, najwiekszego producenta procesorów na Starym Kontynencie.

O 4,7 proc. wzrósł producent komórek Alcatel, który podtrzymał prognozę wyników i uspokoił rynek, że nie ma problemów finansowych. Francuski koncern pociągnął w górę swoich rywali – Siemensa, Ericssona i Nokię. Na ożywieniu zyskały telekomy, na czele z brytyjskim Vodafone, który zyskał aż 6 proc.

W górę poszły również akcje spółek naftowych, w wyniku najwiekszego od dwóch miesięcy wzrostu cen ropy. ponad 2 proc. zdrożały papiery BP, Shell i Total Fina Elf. Cena baryłki wzrosła o 31 centów do 26,89 dolara.

Prawie o 2 proc. wzrosła wycena Vivendi Universal. Spółka poinformowała o wstrzymaniu fuzji należącej do niej włoskiej telewizji Telepiu z kontrolowanym przez Ruperta Murdocha kanałem Stream.

Drożały akcje szwajcarskich spółek finansowych, Zurich Financial Services i UBS. Pierwsza poinformowała o zmianie na stanowisku prezesa, a druga opublikowała lepsze od oczekiwanych wyniki kwartalne.

W Paryżu indeks blue chipów zyskał 1,64 proc., londyński FTSE wzrósł o 0,7 proc., a niemiecki DAX zarobił 1,5 proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wieści z USA przyniosły popyt na europejskie akcje