Wieści ze spółek wpływają na przebieg sesji w Europie

Przemek Barankiewicz
22-10-2002, 13:30

Po słabym otwarciu i przedpołudniowym odbiciu w górę, europejskie indeksy znowu zaczynają tracić. Rynek jest niespokojny, bo mieszane informacje napływają z europejskich i amerykańskich spółek. Najsłabszy jest parkiet we Frankfurcie, któy wczoraj zdołał zareagować na poprawę sytuacji za Atlantykiem.

Dobre nastroje panują w sektorze bankowym. Nordea, największa skandynawska grupa finansowa, zyskuje 3 proc. po dobrych wynikach kwartalnych. Na Euronext wyróżniają się BNP Paribas i ABN Amro.

Słabe wyniki i prognozy amerykańskiego Texas Instruments pogorszyły notowania producentów chipów. Traci m.in. Infineon i STMicroelectronics. Wzrostem wyróżnia się ASML. Holenderski twórca urządzeń do produkcji układów scalonych miał mniejsze straty od oczekiwanych w III kwartale i zapowiedział wzrost sprzedaży.

Do najsłabszych parkietów należą Sztokholm i Zurych. Ostrzeżenie o słabych wynikach wydał ABB, co kosztowało kurs szwajcarsko-szwedzkiej grupy inżynieryjnej ponad połowę wartości. Spółka nie zrealizuje prognoz, a cięcie kosztów odbywa się wolniej niż sądzono. Na dodatek ABB rozważa bankructwo amerykańskiego Combustion Engineering, którego odszkodowania związane z produkcją azbestu przekroczyły już wartość aktywów. Przecena pogrążyła konkurencyjne grupy Alstom i Invensys. Traci także francuski Saint-Gobain. Ta budowlana spółka także musi walczyć z azbestowymi pozwami.

Złe prognozy i wyniki opublikował też szwedzki Electrolux. Kurs spółki traci blisko 10 proc.

Schneider Electric, francuski producent elektroniki, należy do najlepszych papierów w Paryżu. Sąd odrzucił sprzeciw Komisji Europejskiej w sprawie fuzji z Legrand. Kurs tego ostatniego podmiotu jest stabilny.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wieści ze spółek wpływają na przebieg sesji w Europie