Wieści zza oceanu wstrząsnęły wskaźnikami europejskich rynków akcji

WST
04-01-2008, 18:06

Największe zachodnioeuropejski parkiety mimo porannych wzrostów zakończyły ostatnią w tym tygodniu sesję silną przeceną. Doprowadziła do niej publikacja pesymistycznych danych z amerykańskiej gospodarki. Inwestorzy wystraszyli się sytuacji na tamtejszym rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia wzrosła do 2 letniego maksimum. Z miejsca doprowadziło to do wyprzedaży walorów spółek, które w dużej mierze uzależnione są od eksportu.

Zatrudnienie w sektorach pozarolniczych w USA w grudniu wzrosło zaledwie o 18 tys., podczas gdy analitycy oczekiwali aprecjacji o 70 tys. Stopa bezrobocia wzrosła tym samym do 5 proc., najwyższego poziomu od listopada 2005 r.

Pod presją podaży znalazły się walory największych producentów samochodów. Silnie spadała wycena akcji francuskiego Renault. Po części było to też następstwem głębokiej korekty notowań Nissana na tokijskim parkiecie. Japońska firma współpracuje z Francuzami. Nissan i Toyota odczuli boleśnie spadek sprzedaży swoich wozów na amerykańskim rynku w grudniu. Obie spółki generują na tamtejszym rynku co najmniej 65 proc. zysku operacyjnego.

Powodów do zadowolenia nie mieli też akcjonariusze Daimlera. Wytwórca luksusowych limuzyn spod znaku Mercedes-Benz poinformował w czwartek o niemal 3 proc. spadku sprzedaży aut w USA.

W przeciwnym kierunku podążały kwotowania Linde Group, światowego lidera sektora producentów gazów technicznych. Wzrost notowań to zasługa spekulacji związanych z możliwą ofertą przejęcia ze strony amerykańskiego giganta chemicznego Dow Chemical. Podobne plotki doprowadziły do zwyżki wyceny Royal KPN, największego telekomu w Holandii. Zainteresowanie spółką ma podobno zgłaszać hiszpańska Telefonica.

Ostatecznie indeks FTSE100 reprezentujący parkiet w Londynie stracił aż 2,02 proc. Nieco mniejsze przeceny stały się udziałem rynków w Paryżu i Niemczech, które mierzone wskaźnikami CAC40 i DAX opadły odpowiednio o 1,65 proc. i 1,15 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Wieści zza oceanu wstrząsnęły wskaźnikami europejskich rynków akcji