Wiesiołek: Główna stopa procentowa powinna przekroczyć 6,0 proc.

DI, ISB
14-03-2008, 13:00

Główna stopa procentowa w Polsce powinna wynieść więcej niż 6,0% wobec obecnych 5,5%, abyśmy mogli spełnić kryterium inflacyjne z Maastricht i w 2009 roku wstąpić do systemu walutowego ERM2, poprzedzającego przyjęcie euro, wynika z piątkowych wypowiedzi wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Piotra Wiesiołka.

"Średnioroczna w 2008 roku wyniesie 4,5%, a pod koniec 2009 roku będzie to taki poziom, który pozwoli nam na wejście do ERM2 w 2010 roku" - powiedział Wiesiołek w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Wiceprezes NBP zaznaczył jednak, że Polsce nie uda się wejść do ERM2 przy 6-proc. poziomie stopy referencyjnej. Wiesiołek nie zdradził jednak, jaki powinien być - jego zdaniem - poziom stóp procentowych, by możliwe było spełnienie kryterium inflacyjnego. Powiedział jedynie, że "w dalszym ciągu jest miejsce na podwyżkę stóp procentowych w Polsce".

"Nie sądzę, by przy wysokości stóp na poziomie 6% udało się nam wejść do ERM2, dlatego, że musimy spełnić kryteria wstąpienia do Europejskiego Systemu Walutowego. Jednym z tych kryteriów jest oczywiście kryterium inflacyjne, którym jest problem. Myślę, że przy takiej wysokości stóp procentowych to nie będzie możliwe" - powiedział Wiesiołek.

Dodał, kryterium stóp procentowych zakłada osiągnięcie nie tylko ich odpowiedniego poziomu, ale też zapewnienie, że także czasu, w jakim będą one obowiązywały. Natomiast trudno obecnie przewidzieć, co będzie się działo z polską gospodarką za kilka miesięcy, więc nie da się odpowiedzialnie prognozować optymalnego poziomu stóp. Szczególnie, że według Wiesiołka perspektywy naszej gospodarki nie wyglądają dobrze.

"Wzrost gospodarczy w Polsce osłabnie z 6,5% w 2007 roku do 5,0% w 2008 roku. Stąd też wydaje mi się, że cykl podnoszenia stóp procentowych skończy się za rok, lub trochę wcześniej" - wyjaśnił wiceprezes banku centralnego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Wiesiołek: Główna stopa procentowa powinna przekroczyć 6,0 proc.