Wietnam bez elektrowni atomowych

PAP
opublikowano: 22-11-2016, 14:41

Wietnamski parlament przegłosował we wtorek rezygnację z planów budowy pierwszych dwóch elektrowni atomowych, zgodnie ze stanowiskiem rządu, wskazującym na niższy od zakładanego wzrost zużycia energii i spadek kosztów produkcji prądu z innych źródeł.

Rząd poinformował w oświadczeniu, że decyzja o rezygnacji z siłowni jądrowych zapadła na zamkniętym posiedzeniu parlamentu, po dyskusji nad rządową propozycją, i że podjęto ją, kierując się względami ekonomicznymi, a nie technologicznymi.

W 2009 roku posłowie zgodzili się na budowę dwóch elektrowni atomowych o łącznej mocy 4 tys. megawatów. Kontrakt na budowę pierwszej z nich przyznano Rosji, a drugiej - Japonii. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2014 rok, ale było ono wielokrotnie przekładane - ostatnio na rok 2020.

Wiceprzewodniczący parlamentarnej komisji nauki, techniki i środowiska Le Hong Tinh powiedział w tym miesiącu państwowym mediom, że szacowany koszt realizacji tych inwestycji podwoił się od 2009 roku, osiągając prawie 400 bilionów dongów (18 miliardów USD).

Z kolei szef państwowego koncernu energetycznego, Duong Quang Thanh, wskazywał, że w 2009 roku rząd zakładał roczny wzrost zapotrzebowania kraju na energię na poziomie 17-20 proc. Obecnie szacuje się, że w latach 2016-20 będzie to 11 proc., a do 2030 roku - 7-8 proc.

Decyzję Wietnamu z zadowoleniem powitał Greenpeace, podkreślając, że budowanie elektrowni atomowych byłoby marnotrawieniem pieniędzy w sytuacji, gdy dostępne są alternatywne źródła energii.

Agencja TASS odnotowuje, że wietnamski rząd podkreślił w oświadczeniu, iż Rosja i Japonia pozostaną "priorytetowymi partnerami" Wietnamu, jeśli program rozwoju energetyki jądrowej zostanie wznowiony. Rosyjski Rosatom zapewnił, że jest gotów do współpracy z Wietnamem, jeśli Hanoi postanowi powrócić do planów budowy elektrowni atomowych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wietnam bez elektrowni atomowych