Wietnam żąda odszkodowania od Monsanto za Agent Orange

opublikowano: 27-08-2018, 12:33

Wietnam zażądał od amerykańskiego koncernu Monsanto odszkodowania dla ofiar tzw. czynnika pomarańczowego, defoliantu stosowanego przez armię USA podczas Wojny Wietnamskiej.

Władze Wietnamu od dawna domagają się od Monsanto odszkodowania. Obecnie zareagowały na doniesienia o zasądzeniu 289 mln USD odszkodowania dla szkolnego ogrodnika w USA, który twierdził iż produkowany przez spółkę środek chwastobójczy Roundap przyczynił się do zachorowania przez niego na nieuleczalny nowotwór.

- Ten wyrok jest prawnym precedensem, który zaprzecza wcześniejszym twierdzeniom, że herbicydy tworzone przez Monsanto i inne firmy chemiczne w USA, a następnie dostarczane podczas wojny armii tego kraju, były nieszkodliwe – powiedział Nguyen Phuong Tra, rzecznik wietnamskiego MSZ.

W latach 1961-1971 armia USA rozpyliła ok. 45,4 mln litrów „czynnika pomarańczowego” na obszarze ponad 77,7 tys. km kwadratowych południowego Wietnamu. Zawarte w nim substancje miały przyczynić się przez lata do znacznej liczby przypadków deformacji nowonarodzonych dzieci, nowotworów i innych ciężkich chorób.

Monstanto, które działa od 1901 roku, a w czerwcu zostało przejęte przez niemiecki koncern Bayer, tłumaczy iż za wykorzystanie Agent Orange odpowiedzialny jest zamawiający go rząd. Zwrócił także uwagę, że nie był jedyną firmą, która go produkowała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, independent.co.uk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu