Czytasz dzięki

Wietnam zaostrzył walkę z handlem łuskowcami

  • DI
opublikowano: 27-09-2020, 22:00

W ciągu ostatnich dwóch lat znacznie wzrosła w Wietnamie liczba procesów karnych związanych z nielegalnym handlem łuskowcami, który zdaniem części badaczy mógł przyczynić się do pandemii COVID-19.

Liczba konfiskat produktów z nich wzrosła o 44 proc., a w pierwszej połowie 2020 r. 97 proc. konfiskat doprowadziło do aresztowania — wynika z danych organizacji pozarządowej Education for Nature Vietnam (ENV). Działania władz przeciwko przemytnikom nasiliły się po zaostrzeniu w 2018 r. przepisów dotyczących handlu dzikimi zwierzętami. Surowe egzekwowanie przepisów wciąż jest jednak poważnym problemem, co wynika m.in. z korupcji. Łuskowce (pangoliny) to ssaki, które najbardziej cierpią na nielegalnym handlu, a wielu ich gatunkom grozi wyginięcie. Wietnam jest ich dużym konsumentem oraz hubem transportowym w nielegalnym handlu dzikimi zwierzętami w Azji. W latach 2014-18 na świecie przechwycono produkty z łuskowców odpowiadające 370 tys. tych zwierząt, co sugeruje, że w rzeczywistości zabito i przemycono ich miliony — oceniło w kwietniu Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).

Nielegalny handel łuskowcami podsycają wierzenia tradycyjnej ludowej medycyny Chin i Wietnamu, które łuskom tych zwierząt przypisują właściwości lecznicze, mimo że nie ma na to naukowych dowodów. Produkty z łuskowców nie znalazły się jednak w tegorocznej wersji oficjalnego zestawienia lekarstw chińskiej medycyny ludowej, opracowanego przez państwową komisję zdrowia ChRL. Władze w Pekinie podniosły również poziom ochrony wszystkich gatunków tych zwierząt z klasy drugiej do pierwszej. Wcześniej naukowcy z Południowochińskiego Uniwersytetu Rolniczego w Kantonie stwierdzili, że koronawirus odpowiedzialny za trwającą pandemię COVID-19 mógł przenieść się na człowieka z nietoperzy poprzez łuskowce. Nie zostało to jednak potwierdzone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane