Wieża Mittala w Londynie

BAW
opublikowano: 13-06-2012, 00:00

Inżynieria i sztuka

Na początku maja oficjalnie zaprezento- wano ArcelorMittal Orbit. Rzeźba ze stali, symbol olimpiady w Londynie, jest dziełem artysty Anisha Kapoora i inżyniera-architekta Cecila Balmonda. Czerwona stalowa konstrukcja, poskręcana w przedziwne kształty jest połączeniem rzeźby i platformy widokowej. Usytuowano ją pomiędzy Stadionem Olimpijskim a Centrum Sportów Wodnych w południowej części Parku Olimpijskiego. Wysoka na 114,5 m wieża jest widoczna z każdej części parku. To największe dzieło sztuki prezentowane w przestrzeni publicznej Wielkiej Brytanii. Wieża obejmuje dwie zamknięte platformy widokowe na dwóch różnych poziomach i zlokalizowany na parterze pawilon dla gości. Na górnym poziomie jest otwarty pomost.

Dostęp do platform widokowych zapewniają dwie windy. W drodze powrotnej można skorzystać z windy lub ze spiralnej klatki schodowej znajdującej się we wnętrzu wieży. W ciągu godziny ArcelorMittal Orbit będzie mogło odwiedzić do 700 osób. Do budowy ArcelorMittal Orbit zużyto około 2 tys. ton stali. Ponad 60 proc. pochodziło z odzysku, co przekraczało wartość 50 proc. wymaganą przez Londyński Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich. Pomysł na rzeźbę upamiętniającą Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Londynie wyszedł od burmistrza Londynu Borisa Johnsona, który dzięki przypadkowemu spotkaniu z Lakshmi Mittalem, prezesem ArcelorMittal, na Światowym Forum Ekonomicznym w 2009 r., zapewnił miastu wsparcie koncernu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy