WIG 20 pokonał barierę 1200 pkt. przy obrotach rzędu 320 mln zł

21-11-2002, 16:36

Doskonałe nastroje panujące na zachodnich giełdach wyrwały pogrążony w marazmie warszawski parkiet i indeksy GPW zakończyły czwartkowa sesję pokaźną zwyżką indeksów, połączoną z ożywionymi obrotami. Wzrosty objęły większość warszawskich blue chipów.

Sygnał do kupna dał amerykański gigant komputerowy Hewlett-Packard, który w środę opublikował wyniki. W minionym kwartale producent pecetów osiągnął przychody i zysk netto przekraczający oczekiwania analityków. Wyniki producenta pecetów ożywiły inwestorów na przyspieszenie amerykańskiej gospodarki. Słuszna decyzja Greenspana o cięciu stóp procentowych oraz lepsze wyniki spółek w trzecim kwartale skłaniają graczy do oczekiwań dalszej poprawy w bieżącym kwartale tego roku.

Sytuację warszawskiego parkietu poprawiły rodzime dane makro. Dane o produkcji przemysłowej w październiku potwierdziły trend wzrostowy w gospodarce, dzięki czemu wzrost gospodarczy w IV kwartale może przekroczyć 2,0 proc., a całym 2002 roku zbliżyć się do 1,4 proc., czyli poziomu zakładanego przez Ministerstwo Finansów.

Rynek neutralnie odebrał wczorajszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającą, że przepisy o abolicji podatkowej oraz deklaracjach majątkowych są niezgodne z Konstytucją. W efekcie w budżecie pojawi się dziura w wysokości 600 mln zł, jednak brakujące w przyszłorocznym budżecie środki minister finansów chce pozyskać z zysku Narodowego Banku Polskiego

Nie najgorsze sygnały dał też raport OECD, w którym napisano, że polską gospodarkę czeka umiarkowane ożywienie, a motorem będzie eksport i zmniejszające się zapasy przedsiębiorstw. OECD podała, że jej zdaniem wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 1,2 proc. w tym roku, 2,5 proc. w 2003 roku, by w 2004 roku przyspieszyć do prawie 3 proc.

Na zamknięciu indeks WIG20 zyskał 3,5 proc. i wyniósł 1203 punktów. Szczególnym optymizmem napawa fakt, że indeks blue chipów przebił psychologiczną barierę 1200 pkt. i zrobił to przy obrotach przekraczających 320 mln zł. Taki wolumen to prawdziwa gratka w ostatnich czasach i daje nadzieję na poprawę koniunktury. Przeszło 3 proc. zyskały papiery dwóch największych spółek na GPW - TP SA i Pekao. Mocno w górę poszły papiery Softbanku, Prokomu, Computerlandu i Comarchu, gdyż raport HP dał długo oczekiwany sygnał do wzrostu w przecenionym sektorze.

Rynek dobrze odebrał długoterminową strategię rozwoju KGHM przyjętą przy sprzeciwie Solidarności. Zakłada ona powolne wyjście z sektora telekomunikacyjnego i inwestycje w wydobycie miedzi i innych metali. Kurs spółki wzrósł o 4 proc. Około 1,5 proc. wzrosła wycena PKN Orlen, który odrabia straty po wczorajszej wyprzedaży.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WIG 20 pokonał barierę 1200 pkt. przy obrotach rzędu 320 mln zł